واشنگتن سرکوب و نقض حقوق اقلیت‌ها در ایران را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، روز جمعه 21 ژوئن 2019 همزمان با ارائه گزارش سالیانه آزادی‌های دینی در جهان، استمرار روند سرکوب و نقض حقوق اقلیت‌ها از سوی حکومت ایران را محکوم کرد.

پمپئو در یک نشست خبری در وزارت امور خارجه آمریکا گفت :«سال 2018 سال خوبی در زمینه آزادی‌های دینی در جهان نبود و دولت‌های سرکوب‌گر و گروه‌های خشونت‌طلب آزادی‌های مردم را سلب کردند.»

او در فهرست کشورهایی که آزادی‌های دینی را سرکوب می‌کنند، به نام ایران نیز اشاره کرده و گفت: «سرکوب بهایی‌ها، مسیحیان و اقلیت‌های دینی دیگر در ایران، هنوز قلب را به در می‌آورد.»

سام بروان، فرستاده ویژه آمریکا در امور آزادی‌های مذهبی در جهان نیز در سخنانش از ایران انتقاد کرد و گفت: «ایران یکی از بدنام‌ترین کشورها در زمینه آزادی‌های دینی در سرتاسر جهان است و بهائی‌ها، مسیحیان، دراویش، صوفیان و یهودیان تنها به دلیل دین و باورهایشان زندانی شده، از حق تحصیل در دانشگاه‌ها محروم شده، گورستان‌هایشان تخریب شدخ و در برخی حالات اعدام هم می‌شوند.»

آقای براون سرکوب خونین دراویش از سوی نهادهای امنیتی ایران را یکی از «فجیع‌ترین سرکوب‌های دینی 10 سال گذشته» توصیف کرد.

در گزارش سالیانه آزادی‌های دینی در جهان آمده که ایران کماکان افراد را به اتهام محاربه اعدام می‌کند. در این زمینه حداقل دو زندانی کُرد در 8 سپتامبر در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شده‌اند.

این گزارش همچنین به اعدام محمد ثلاث، درویش گنابادی، اشارده کرد که به اتهام کشتن سه نفر از نیروهای پلیس در درگیری میان نهادهای امنیتی و درویش‌های گنابادی در فوریه 2018، اشاره شد؛ اتهاماتی که نهادهای حقوق بشر آن را محکوم کرده و گفتند که این اعترافات تحت شکنجه از محمد ثلاث اخذ شده‌اند.

ایران در حال حاضر بیش از 300 درویش گنابادی را در پی اعتراضات 19 و 20 فوریه 2018 زندانی کرده است. این افراد در اعتراض به زندان خانگی نورعلی تابنده، پدر معنوی دروایش، دست برگزاری تجمع اعتراضی زده بودند.

گزارش سالیانه آمریکا درباره آزادی‌های دینی همچنین تاکید کرد که ایران کماکان به آزار، بازداشت و بازجویی بهایی‌ها، مسیحیان، مسلمانان اهل سنت و دیگر اقلیت‌های دینی دیگر ادامه می‌دهد.

این گزارش به نقل از مرکز حقوق بشر ایران گزارش کرد که شیخ مولوی عبدالحمید اسماعیل، امام جمعه زاهدان و یکی از رهبران اهل سنت در ایران، ممنوع الخروج است و اجازه سفر ندارد.

موضوع دستگیری 142 مسیحی در یک ماه و در شهرهای مختلف و همچنین دستگیری بیش از 20 شهروند بهایی در شهرهای مختلف استان‌های تهران، اصفهان، مازنداران و آذربایجان شرقی از دیگر موضوعات ذکر شده در این گزارش هستند.

براساس گزارش سالیانه آمریکا درباره آزادی‌های دینی در جهان، بر مبنای قانون بین‌المللی آزادی‌های دینی که در سال 1998 تصویب شد، ایران از سال 1999 در رده کشورهای نگران‌کننده قرار دارد، زیرا که در نقض آزادی‌های دینی و یا مدارا با آنها، مشارکت داشته است.

در ماه نوامبر 2018 وزارت امور خارجه آمریکا تحریم‌هایی که علیه برخی مسئولان ایران که در نقض حقوق بشر نقش داشته‌اند، وضع کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید