پنتاگون: کروکی مسیر پرواز پهپاد آمریکایی سرنگون شده توسط ایران را منتشر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، بامداد جمعه 21 ژوئن کروکی و مختصات مسیر پرواز پهپاد آمریکایی سرنگون شده توسط ایران را بدون ارائه جزئیاتی بیشتر منتشر کرد.

به نظر می‌رسد انتشار این کروکی و تصاویر از سوی ایالات متحده آمریکا برای اثبات ادعای این کشور مبنی بر این‌که پهپاد سرنگون شده بر فراز آب‌های بین‌المللی مورد اصابت موشک زمین به هوای ایران قرار گرفت و منهدم شد.

این در حالی است که تهران ادعا می‌کند که این پهپاد در هنگام ماموریت تجسسی هدف قرار گرفت و در حریم هوایی ایران سرنگون شده است.

یک مقام نظامی آمریکا تاکید کرد که پهپاد آمریکایی که روز پنج‌شنبه توسط ایران سرنگون شد به هیچ وجه حریم هوایی ایران را نقض نکرده بود.

این مقام آمریکایی افزود ، این پهپاد در حال انجام ماموریت شناسایی در نزدیکی تنگه هرمز و در حریم هوایی بین‌المللی بود.

او همچنین توضیح داد که پهپاد شناسایی آمریکا در ارتفاع 34 کیلومتری از سطح زمین و در مقابل سواحل ایران در حال پرواز بود.

بیل اوربان سخنگوی فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا پنجشنبه 20 ژوئن با تاکید بر این‌که پهپاد آمریکایی توسط موشک ایرانی در آب‌های بین‌المللی سرنگون شد، گفت که گزارش‌های منتشر شده از سوی ایران در این باره عاری از صحت است.

در بیانیه‌ای که اوربان منتشر کرد آمده است: «فرماندهی مرکزی آمریکا تاکید می‌کند که هواپیمای شناسایی وابسته به نیروی دریایی آمریکا، توسط موشک زمین به هوای ایرانی در حالی که در حریم هوایی بین‌المللی پرواز می‌کرد، حدود ساعت 11:35 روز 19 ژوئن 2019 به وقت گرینویچ، بر فراز تنگه هرمز سرنگون شد».

او ادامه داد: «گزارش‌های ایرانی که می‌گوید هواپیما حریم هوایی ایران را نقض کرد، عاری از صحت است».

سخنگوی فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا همچنین تاکید کرد که این رویداد «حمله‌ای غیر قابل توجیه به بخشی از سامانه شناسایی و مراقبت آمریکایی در حریم هوایی بین‌المللی است».

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا پنجشنبه 20 ژانویه در پاسخ به سؤال خبرنگاران مبنی بر این‌که آیا آمریکا در واکنش به سرنگونی پهپادش، به ایران حمله خواهد کرد، گفت: « به زودی خواهید دید»، او گفت، بعید نمی‌داند که این اقدام ایران واکنشی از سوی آمریکا را در پی داشته باشد.

ترامپ در ادامه با تاکید بر اینکه پهپاد آمریکایی سرنگون شده توسط ایران در حال پرواز در حریم هوایی بین‌المللی بود، افزود که با این اقدام، «ایران مرتکب اشتباه بسیار بزرگی شد».

او همچنین گفت:«اسنادی در دست داریم که نشان می‌دهد پهپاد در حال پرواز در حریم هوایی بین‌المللی بود».

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که پهپادی که توسط ایران سرنگون شد، غیر مسلح و در حال پرواز در حریم هوایی بین‌المللی بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید