آمریکا: گزارش‌های ایرانی مبنی بر ورود پهپاد آمریکایی به آسمان ایران صحت ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بیل اوربان سخنگوی فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا پنجشنبه 20 ژوئن با تاکید بر این‌که پهپاد آمریکایی توسط موشک ایرانی در آب‌های بین‌المللی سرنگون شد، گفت که گزارش‌های منتشر شده از سوی ایران در این باره عاری از صحت است.

در بیانیه‌ای که اوربان منتشر کرد آمده است: «فرماندهی مرکزی آمریکا تاکید می‌کند که هواپیمای شناسایی وابسته به نیروی دریایی آمریکا، توسط موشک زمین به هوایی ایرانی در حالی که در حریم هوایی بین‌المللی پرواز می‌کرد، حدود ساعت 11:35 روز 19 ژوئن 2019 به وقت گرینویچ، بر فراز تنگه هرمز سرنگون شد».

او ادامه داد: «گزارش‌های ایرانی که می‌گوید هواپیما حریم هوایی ایران را نقض کرد، عاری از صحت است».

او تاکید کرد که این رویداد «حمله‌ای غیر قابل توجیه به بخشی از سامانه شناسیی و مراقبت آمریکایی در حریم هوایی بین‌المللی است».

پیش از این نیز یک مقام مسئول امریکایی گفته بود یک پهپاد آمریکایی توسط موشک زمین به هوایی ایرانی در حریم هوایی بین‌المللی در آسمان تنگه هرمز سرنگون شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مقام مسئول که خواسته نامش فاش نشود، گفت این پهپاد از نوع MQ-4C Trition بود.

اطلاعیه سپاه

پیش از این روابط عمومی سپاه پاسداران ایران پنجشنبه 20 ژوئن با صدور اطلاعیه‌ای، جزئیاتی از سرنگونی پهپاد آمریکایی را اعلام کرد و مدعی شده بود که این پهپاد پس از ورود به حریم هوایی ایران سرنگون شده است؛ ادعایی که آمریکا آن را رد کرده و تاکید می‌کند پهپاد در حریم هوایی بین‌المللی توسط موشک ایرانی سرنگون شده است.

در اطلاعیه سپاه پاسداران ایران آمده است که «پهپاد جاسوسی گلوبال هاوک» ساعت 14 بامداد از پایگاهی در منطقه خلیج به پرواز در آمده « بر خلاف قوانین هوانوردی کلیه تجهیزات مربوط به معرفی خود را خاموش نموده و در نهایت پنهان‌کاری، از تنگه هرمز به سمت چابهار ادامه مسیر می‌دهد.

این اطلاعیه افزوده است: «این هواپیمای بدون سرنشین در زمان بازگشت به سمت غرب منطقه در محدوده تنگه هرمز با تجاوز به فضای سرزمینی جمهوری اسلامی ایران، مشغول جمع آوری اطلاعات و جاسوسی می شود».

در ادامه اطلاعیه آمده است: «در ساعت 4 و پنج دقیقه بامداد در حالی که هواپیمای متجاوز وارد فضای سرزمینی کشورمان شده بود، توسط پدافند نیروی هوا فضای سپاه مورد هدف قرار گرفت و سرنگون گردید».

این تحولات در حالی روی می‌دهد که هفته گذشته هم ارتش آمریکا از تلاش ایران برای سرنگونی یک پهپاد آمریکایی خبر داده بود. ارتش امریکا همچنین از سرنگونی یک پهپاد در روز ششم ژوئن توسط شبه‌نظامیان حوثی پشتیبانی شده از سوی ایران در یمن خبر داد.

این اخبار در حالی منتشر می‌شود که تنش‌ها میان ایران و آمریکا به شدت اوج گرفته است. تشدید این تنش‌ها پس از آن آغاز شد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا سال گذشته دستور خروج کشورش را از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) صادر کرد.

تنش در هفته‌های اخیر آنقدر بالا گرفته که آمریکا توان نظامی خود را در خاورمیانه شدت بخشید. طی روزهای اخیر وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) از اعزام 1000 سرباز اضافه به خاورمیانه خبر داد. پیش از این نیز دو ناو هواپیمابر و تعدادی بمب‌افکن به منطقه اعزام کرده بود. این در حالی است که ایران و آمریکا می‌گویند به دنبال جنگ نیستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید