جزئیات «پیام بازدارنده» آمریکا.. نقش بین‌المللی در مقابله با ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا، هدف از اعزام 1000 سرباز اضافه به خاورمیانه را «پیشگیرانه» توصیف کرد و افزود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، خواهان جنگ با ایران نیست.

پومپئو در عین حال گفت که دولت آمریکا به فشار حداکثری علیه ایران ادامه خواهد داد. او افزود: «به تلاش برای قانع کردن ایران به این‌که ما جدی هستیم، ادامه خواهیم داد. ما آماده دفع هر اقدام ستیزه‌جواینه ایران هستیم».

این سخنان سه‌شنبه 18 ژوئن در جریان سرکشی غیر معمول وزیر امور خارجه آمریکا به مقر فرماندهی نیروهای مرکزی (سنتکام) واقع در تامبا در فلوریدا که بخشی از وزارت دفاع است، مطرح شد. به گفته پومپئو، هدف از این حضور، هماهنگی میان وزارت‌خانه‌هاست، زیرا «می‌خواهیم در صورتی که ایران تصمیم‌های بد گرفت و اقدام به حمله به آمریکایی‌ها یا منابع آمریکا یا ادامه برنامه اسلحه اتمی کرد، آماده باشیم».

فراس مقصد مدیر مرکز تحقیقاتی «جزیره عربی»، هدف از حضور پومپئو در مقر نضامی را «رساندن پیامی قوی به ایران» با این محتوا دانست که «رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا، به مقر فرماندهی مرکزی آمریکا می‌رود و آن‌چه درباره گزینه‌های نظامی بحث می‌شود».

بررسی به‌کاری گیری زور

ترامپ در مصاحبه با مجله تایم گفت که ایالات متحده، به کارگیری زور نظامی برای منع ایران از به دست آوردن اسلحه اتمی را بررسی خواهد کرد. او اما به این سوال که آیا از اقدام نظامی برای حمایت از بازار نفت استفاده خواهد کرد، پاسخ نداد.

ترامپ گفت «حملات ایران به نفت‌کش‌ها» «بسیار کوچک و محدود» بود. او افزود که خلیج عمان از نظر استراتژیک، دیگر اهمیت پیشین را برای ایالات متحده ندارد. او اصفه کرد که چین و ژاپن در زمینه نفت به منطقه تکیه می‌کنند.

ترامپ گفت: «بسیاری دیگر از کشورها نفت خود را از آن‌جا به دست می‌آورند در حالی که تنها بخش کوچکی از نفت‌مان از منطقه می‌آید. در دو سال و نیم گذشته دستاورهای بسیاری در زمنیه انرژی داشتیم. وضعیت ما در خاورمیانه همچون گذشته نیست. شاید برخی بگویند ما به خاطر نفت آنجا هستیم».

کشورهای دیگر در تنگه هرمز

این اندیشه در سخنان پومپئو نیز بازتاب داشت. او با بیان این‌که کشورهای دیگر هم به تنگه هرمز تکیه می‌کنند، گفت: «چین به نفتی تکیه دارد که از تنگه هرمز عبور می‌کند، همچنین کره جنوبی، اندونزی و ژاپن، آن‌ها در حمایت از آزادی کشتی‌رانی سود می‌برند».

ژنرال پل سلیوا جانشین فرمانده نیروهای مشترک نیز در حضور خبرنگاران در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گفت: «وزارت‌خانه‌های دفاع و امور خارجه، با طرح‌هایی برای تماس با چین، ژاپن، سنگاپور، کره جنوبی، اندونزی و دیگر وارد کنندگان نفت به منطور هماهنگی برای دفاع از نفت‌کش‌ها در آینده موافقت کرده‌اند». او جزئیات بیشتری از این طرح بیان نکرد و تنها گفت: «این مساله، بزرگ‌تر از عبور نفت اس و مرتبط با کشوری است که اقدام‌های یک جانبه انجام می‌دهد. باید نقشی نظامی هم برای حمایت از آزادی رفت و آمد وجود داشته باشد. سوال این است که جامعه جهانی تا چه میزانی در این مساله مشارکت خواهد کرد؟»
فراس مقصد از مرکز «جزیره عربی» در این باره گفت: «هدف از این اظهارات، اشاره به نقش جامعه جهانی در تعامل با ایران است».

ترامپ در مصاحبه با مجله تایم گفت: «از زمانی که رئیس‌جمهور شدم، از شدت ستیزه‌جویی ایران علیه ایالات متحده کاسته شد». او افزود: «اگر به گفتمان امروزشان در مقایسه با زمان امضای توافق هسته‌ای نگاه کنیم، آن زمان شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دادند، می‌گفتند آمریکا را نابود خواهیم کرد، آمریکا را خواهیم کشت، اما اکنون این را نمی‌شنوم، گمان نمی‌کنم بنشوم».

ریچارد وایتز مدیر مرکز مطالعات سیاست‌های نظامی در انستتیوی هادسون می‌گوید: «ترامپ با این سخنان، موفقیت سیاست خود را در قبال ایران اعلام می‌کند و بگوید ما آماده تعامل با تهدیدهای ایران هستیم زیرا در درجه پایین‌تری از غلیان است. دولت ترامپ نمی‌خواهد متهم شود که همچون دولت اوباما است که به خط قرمز‌های خود پایبند نیست. از سویی نمی‌خواهد همچون دولت جورج بوش باشد و به جنگ کشیده شود».

تغییر در «دفاع»

همه این تحولات در حالی است که فرماندهی پنتاگون، شاهد تغییرات بزرگی است. ترامپ در توئیتی اعلام کرد که پاتریک شاناهان از نامزدی برای وزارت دفاع انصراف داد. این رویداد یک روز پس از ان بود که روزنامه «یو اس ای تودی» در خبری به گزارش سال 2010 پلیس اشاره کرد که همسر پیشین شاناهان او را به خشونت خانگی متهم کرده بود. شاناهان بیانیه‌ای در این باره صادر کرد که در آن آمده است: «روند رای اعتماد سه فرزندم را مجبور می‌کرد که بار دیگر دوره تلخی در زندگی خود بگذرانند و زخم‌هایی باز می‌کرد که شفای‌شان زمان برد».

ترامپ اعلام کرد که مارک اسپر دبیر ارتش آمریکا، به طور موقت سرپرست وزارت دفاع خواهد بود. این طولانی‌ترین دوره‌ای است که ایالات متحده امریکا بدون وزیر دفاعی رای اعتماد گرفته از سوی مجلس سنا سپری کرد.

در تحول دیگری مرتبط با پرونده ایران، برایان هوک نماینده وزارت امور خارجه ایالات متحده، هفته آینده برای حضور در جلساتی درباره ایران با مسئولانی بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی، به پاریس سفر خواهد کرد. این سفر در حالی صورت می‌کیرد که اروپا، نگران نقض توافق هسته‌ای از سوی ایران است؛ رویدادی که اروپایی‌ها را مجبور به از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید