هشدار یک پزشک: اگر جایی از بدنتان سوخت به آنجا خمیر دندان نزنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک پزشک اهل مالزی با انتشار تصویری از زنی که روی دست سوخته‌اش خمیر دندان مالیده بود، تاکید کرد که این کار علاوه بر اینکه سودی ندارد، بلکه عواقب آن نیز وخیم و گاه جبران ناپذیر است.

در تصویری که دکتر کامارول عارفین منتشر کرد، زنی برای کاهش درد و آثار جانبی سوختگی دستش روی آن خمیر دندان مالیده بود ولی دست این زن به شکل غیرقابل باوری ورم و عفونت کرده بود.

این پزشک مالیزایی درباره استفاده از خمیردندان برا سوختگی‌ها، گفت که محتویات خمیر دندان کمکی به کاهش درد نمی‌کنند و علیرغم اینکه استفاده از خمیردندان برای کاهش درد ناشی از سوختگی در بسیاری از کشورهای جهان انجام می‌شود، هیچ پایه و اساس علمی ندارد.

دکتر عارفین گفت که استفاده از درمان‌های عجیب و غریب برای سوختگی تنها به استفاده از خمیردندان محدود نمی‌شود و او بیمارانی را دیده که برای این کار، تخم‌مرغ، آرد و روغن نیز به محل سوختگی مالیده‌اند.

به گزارش روزنامه بریتانیایی سان، به افراد که دچار سوختگی موضعی می‌شوند، توصیه می‌شود آب خنکی که دمای آن بین 15 تا 20 درجه سانتی‌گراد باشد روی محل سوختگی بریزند، تا اندکی از درد را بکاهند، اما اگر سوختگی‌ها جدی و در حد سوختگی درجه دوم و یا سوم باشد، بهترین کار رساندن فوری فرد مصدوم به بیمارستان است، تا پزشکان درباره او تصمیم بگیرند.

دکتر کامارول عارفین هشدار داد، افراد نباید تاول‌ها و پوست سوخته را از روی محل سوختگی بردارند، زیر این کار باعث ملتهب شدن پوست و ایجاد عفونت می‌شود. پزشکان توصیه می‌کنند، اگر فردی دچار سوختگی شد، باید بلافاصله لباس‌ها و زیورآلات پیرامون محل سوختگی را خارج کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید