روسیه درباره احتمال شروع جنگ در خاورمیانه هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کرملین، کاخ ریاست‌جمهوری روسیه، روز سه‌شنبه 18 ژوئن 2019 درباره آنچه «برنامه‌های تحریک‌آمیز انتشار نیروهای اضافی در خاورمیانه» آمریکا خواند، هشدار داد و گفت که این اقدامات خطر رخ‌دادن جنگ با ایران را در پی دارد.

این هشدار از سوی سرگئی ریایکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه و در پی سخنان روز دوشنبه پاتریک شاناهان، سرپرست وزرات دفاع آمریکا درباره برنامه آمریکا برای اعزام بیش از هزار سرباز اضافی به خاورمیانه با اهداف دفاعی، مطرح شد.

ریابکوف به رسانه‌های روسیه گفت که آمریکا هنوز درباره افزایش نیروهایش در منطقه تصمیم نهایی خود را اتخاذ نکرده و چیزی جز اخبار اولیه درز کرده و اشاره‌های علنی وجود ندارد، «اما به نظر می‌رسد که منجر به تقویت نیروها و تجهیزات نظامی آمریکا در منطقه منجر شود.»

معاون وزیر امور خارجه روسیه افزود: «این موضوع ما را کاملا نگران می‌کند. تجمع زیاد نیروها و تجهیزات، خطر درگیری را افزایش می‌دهد و تنش‌های ناخواسته را می‌افزاید و از سوی دیگر ما نمی‌دانیم آمریکایی‌ها در پی به دست آوردن چه هستند.»

او درباره تلاش‌های آمریکا برای افزایش فشار اقتصادی، روانی و نظامی علیه ایران سخن گفت و این اقدامات را «تحریک‌آمیز» خواند، که تنها می‌توان آنها را «اقدامات عمدی برای زمینه‌چینی شروع جنگ» توصیف کرد.

علاوه بر روسیه، چین نیز به اعلام آمریکا درباره افزایش نیروهایش در منطقه واکنش نشان داده و هشدار داد که این موضوع در سایه افزایش تنش‌ها با ایران، مشکلات بسیاری در پی خواهد داشت. وانگ یی، وزیر امور خارجه چین از تهران نیز خواست «به این سادگی» توافق هسته‌ای را کنار نگذارد.

تهران اعلام کرد که در 27 ژوئن 2019 ذخیره اورانیوم غنی‌شده این کشور از مقدار مجاز در توافق هسته‌ای فراتر خواهد رفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید