2سال زندان برای مردی که ویدیو حمله بر مسجد کریست‌چرچ را به دوستانش فرستاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مرد نیوزلندی بدلیل نشر ویدیوی تیراندازی مسجد کریست‌ چرچ که 51 نفر کشته شده بود، محکوم به دو سال حبس شد.

به گزارش سی ان ان، فیلیپ نیویل آرپس 44 ساله، روز سه‌شنبه 18 ژوئن در دادگاه منطقه مریست‌ چرچ به اتهام توهین و انتشار مطالب ناخوشایند به 21 ماه حبس محکوم شد.

در دو حمله بر دو مسجد 15 مارس 2019، در شهر کریست‌ چرچ نیوزلند 51 تن کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

یکی از عاملان این کشتار، یک شهروند 28 ساله استرالیایی بود که نمازگزاران را در مسجد نور به رگبار بست و جان تعدادی از آنها از جمله چندین کودک را گرفت. او در صفحه توئیترش وعده یک «حمله تروریستی» را داده بود و از جریان این حمله فیلم نیز گرفته بود.

فیلیپ یک شهروند نیوزلندی نسخه‌های فیلمی که در روز 15 مارس توسط تیرانداز مسجد پخش شد و صحنه دلخراش کشتن نمازگزاران را نشان می‌داد را به 30 نفر فرستاده است.

مدت کوتاهی پس از این حمله، پلیس نیوزلند این ویدیو را «فیلم دلخراش و قابل اعتراض» عنوان کرده و اعلام کرد که در قانون این کشور، توزیع مواد قابل اعتراض به شخص دیگری، تا 14 سال محکومیت دارد.

فیلیپ 44ساله در جریان محکمه در پاسخ به سوال قاضی استفن اودریسکول که او در مورد این ویدیو چه نظری دارد گفت: «بسیار جذاب است».

قاضی اودریسکول خطاب به فیلیپ گفت: «شما به بهانه تنفر از مذهب و نژاد قتل عام را تشویق می‌کنید. از طرز رفتار شما روشن است که شما دیدگاه غیرمتعارف نسبت به مسلمانان دارید».

قابل ذکر است که دو نوجوان 18 و 16 ساله نیوزلندی دیگر نیز قبلا بدلیل نشر ویدیوی حمله بر دو مسجد کریست چرچ بازداشت شدند اما مدت حبس این دو تن تاکنون مشخص نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید