تصاویر جدید از اقدام نیروهای ایرانی برای جدا کردن مین از نفت‌کش ژاپنی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ارتش آمریکا روز دوشنبه تصاویر جدیدی منتشر کرد که می‌گوید متعلق به تلاش نیروهای ایرانی برای جدا کردن یک مین عمل نکرده از بدنه کشتی ژاپنی است که هفته گذشته به همراه یک نفت‌کش دیگر در دریای عمان مورد حمله قرار گرفت.

فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در بیانیه‌ای ضمن ارایه شرحی درباره این تصاویر، بیان کرد که «ایران بر اساس شواهد تصویری و ویدیویی موجود و نیز برخورداری از مهارت و سرعت عمل لازم برای جدا کردن مین چسبان منفجر نشده، مسئول حمله به دو نفت‌کش است».

در یکی از عکس‌ها که تعداد آنها بالغ بر یازده عکس است، یک شیء فلزی دائره‌ای شکل دیده می‌شود که به بدنه کشتی ژاپنی کوکوکا کورجیوس چسبیده است.

به گفته وزارت دفاع آمریکا این شیء یکی از آهن‌رباهای به‌کار رفته برای چسباندن مینی است که منفجر نشد.

واشینگتن تأکید می‌کند که نیروهای ایرانی این مین را به بدنه کشتی ژاپنی چسباندند و پس از دست زدن به حمله به سرعت برای جدا کردن آن بازگشتند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا پنجشنبه گذشته اعلام کرد «دولت ایالات متحده آمریکا، جمهوری اسلامی ایران را مسئول دو حمله در دریای عمان می‌داند».

پمپئو که قبلا ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را بر عهده داشت افزود «دستگاه اطلاعاتی داده‌ها و شواهد بسیاری در اختیار دارد . جهان بسیاری از آنها را خواهد دید».

ارتش آمریکا در روز جمعه 14 ژوئن ویدیویی را منتشر کرد و گفت متعلق به تلاش افرادی از سپاه پاسداران ایران است تا بمبی را که منفجر نشده از یکی از بدنه یکی از کشتی‌های نفتکش جدا کنند.

ارتش آمریکا افزود که این ویدیو تصویر دیگری از یک بمب را قبل از اینکه سپاه آن را از بین ببرد، نشان می‌دهد.

به گزارش العربیه، کاپیتان بیل اوربان، سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا گفت: «ساعت 4:10 بعد از ظهر یک قایق گشتی ایرانی به کشتی آتش گرفته نزدیک شد و سعی کرد بمبی که عمل نکرده بود را از بدنه نفتکش‌ کوکوکا جدا کند».

سخنگوی ستاد فرماندهی آمریکا گفت تمام این اقدامات ضبط و در تصویر ویدیویی دیده می‌شود.

نفت‌کش کوکوکا پیشتر‌ در دریای عمان ابتدا منفجر و بعد دچار آتش سوزی شد.

از سوی دیگر هیئت نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد اظهارات نماینده آمریکا در شورای امنیت را رد کرد.

ایران اظهارات مقامات امریکایی در این خصوص را «ادعای بی اساس» توصیف کرده و آن را نفی کرد.

در همین راستا جرمی هانت وزیر امور خارجه بریتانیا روز یکشنبه 16 ژوئن تاکید کرد، که بریتانیا تقریبا مطمئن است ایران پشت حمله به دو نفتکش در دریای عمان است.

وزیر خارجه بریتانیا گفت، بر اساس «ارزیابی‌های اطلاعاتی» ایران به دو کشتی نفتکش حمله کرده است. او افزود، بریتانیا «تقریباً مطمئن» است که تهران در انجام این حمله به تانکرهای نفت‌کش دست داشته است.

هانت که در برنامه بی بی سی، «اندرو مار» سخن می‌گفت اظهار داشت، لندن معتقد است هیچ کس دیگر نمی‌تواند این حملات را انجام دهد.

او گفت: «ما از تمام احزاب خواستیم تا از خود خویشتن داری نشان دهند و تشدید تنش را متوقف کنند».

ساعاتی پیش از مصاحبه جرمی هانت، «توبیاس الوود» معاون وزیر دفاع بریتانیا نیز ایران را به ایجاد بی‌ثباتی در منطقه متهم کرده و گفت لندن از «منافع» خود دفاع خواهد کرد.

منابع خبری پنجشنبه گذشته از حمله به 2 نفتکش در دریای عمان خبر دادند. کشتی «فرانت آلتر» با پرچم جزایر مارشال و کشتی «کوکوکا کاریجس» با پرچم پاناما در حال حرکت بود. نفتکش اول از امارات متحده عربی به‌سوی تایوان و کشتی دوم که مالک آن یک شرکت ژاپنی است از پادشاهی سعودی به‌سوی سنگاپور در حال حرکت بودند.

منابع آگاه گفته‌اند اولین کشتی ساعت 8 و 50 دقیقه صبح در فاصله 25مایلی جاسک و دومین کشتی در ساعت 9 و 50 دقیقه مورد حمله قرار گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید