بریتانیا: باید حرف شریک آمریکایی‌مان درباره مسئول حمله به دو نفتکش‌ را باور کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزیر خارجه بریتانیا طی بیانیه‌ای در واکنش به حملات به دو نفتکش در دریای عمان، پیامش را خطاب به ایران دانست و هشدار داد که اگر واقعاً این کشور در آنچه پیش آمد دخیل باشد، دست به اقدامی به شدت نابخردانه زده و موجب افزایش تنش‌ها شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، جمعه 14 ژوئن 2019 (24 خرداد 1398)، جرمی هانت، طی بیانیه‌ای به حملات به دو نفتکش در دریای عمان واکنش نشان داد.

او گفت: «این مسئله بسیار نگران‌کننده است و در زمانی رخ داده که تنش‌ها در اوج خود هستند. من با پمپئو در ارتباط بوده‌ام. ما هوشیارانه و با دقت به ارزیابی این مسئله خواهیم پرداخت اما تا آن زمان باید حرف شریک آمریکایی‌مان را باور کنیم».

او افزود: «ما این مسئله را بسیار جدی خواهیم گرفت و پیام‌مان به ایران این است که اگر واقعاً در این مسئله دخیل بوده‌اند، این کار یک اقدام به شدت نابخردانه است که موجب افزایش تنش‌ها می‌شود و تهدیدی جدی را علیه صلح و ثبات در منطقه است».

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص حملات به دو نفتکش در دریای عمان گفت: «تحلیل آمریکا این است که حمله امروز به نفتکش‌ها کار ایران بوده و این کشور قصد دارد جریان نفت را دچار مشکل کند».

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز بامداد جمعه در توییتی، ایران را مسئول حمله به دو نفتکش در دریای عمان دانست و نوشت: «ارزیابی آمریکا این است که ایران مسئول حملات دریای عمان است».

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این سخنان اظهار کرد: «مسئولیت تأمین امنیت تنگه هرمز، بر عهده جمهوری اسلامی ایران است و نشان دادیم که در سریع‌ترین زمان ممکن به کمک ملوانان کشتی‌های دچار سانحه رفتیم و آنها را نجات دادیم».

او بیان کرد: «ظاهراً برای آقای پمپئو و سایر دولتمردان آمریکایی متهم کردن ایران در حادثه مشکوک و تأسف بار برای نفتکش‌ها راحت‌ترین و ساده‌انگارانه‌ترین کار است. در حالی که نخست وزیر ژاپن برای کاهش تنش‌ها، با نفر اول جمهوری اسلامی ایران در حال دیدار است کدام دست‌های پنهان به دنبال اثرگذاری بر این تلاش‌ها در منطقه است و چه کسانی از آن سود می‌برند»؟!

موسوی ادامه داد: «آقای پمپئو! این تشکیک نه تنها شوخی و خنده دار نیست بلکه نگران کننده و هشدارآمیز است».

ایران در حالی نقش خود را در حملات به دو نفتکش انکار می کند که حسن روحانی پیش از این در پاسخ به تهدید آمریکا مبنی بر رساندن فروش نفت ایران به صفر، تلویحا این کشور را به بستن تنگه هرمز تهدید کرد و گفت: «آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که می خواهند به طور کامل جلوی صادرت نفت ایران را بگیرند، آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود، اگر شما توانستید این کار را بکنید تا نتیجه اش را ببینید».

در 2 آوریل 2019، کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای عدم تمدید معافیت خرید نفت از ایران برای دیگر کشور‌ها خبر داد. هدف آمریکا از این کار، به صفر رساندن صادرات نفت ایران به منظور کاهش درآمد‌های دولت ایران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید