یک مقام مسئول در پنتاگون: احتمال دارد ایران عامل حمله به دو نفت‌کش باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام مسئول در وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) پنجشنبه 13 ژانویه این احتمال را مطرح کرد که ایران مسئول حمله به دو نفت‌کش در خلیج عمان باشد.

این مقام مسئول به شبکه آمریکایی CBS گفت، اعلام ایران مبنی بر نجات خدمه دو نفت‌کش، گمراه کننده است یک کشتی نظامی امریکایی بود که 21 خدمه یک کشتی را نجات داد.

مقام مسئول در وزارت دفاع آمریکا به خبرنگار امور امنیت ملی شبکه CBS گفت: «این احتمال بزرگ وجود دارد که ایران مسئول حمله به دو نفت‌کش در خلیج عمان باشد».

او افزود که ایالات متحده برای تحقیق درباره حمله به دو نفت‌کش، نمونه‌هایی از بخش‌های تخریب شده نفت‌کش‌ها به دست خواهد آورد.

او تاکید کرد که واکنش ایالات متحده، برپایه شواهد و دلایل خواهد بود.

حمله به دو نفت‌کش در خلیج عمان که صبح پنجشنبه روی داد، محکومیت گسترده بین‌المللی به دنبال داشت. این حمله در زمانی حساس روی داد. از یک سو تنش میان واشینگتن و تهران در منطقه تشدید شده و از سوی دیگر شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن با پیامی که از دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا حمل کرده، در ایران حضور دارد.

نیروی دریایی آمریکا چهارشنبه 13 ژوئن اعلام کرد که دو نفت‌کش در دریای عمان هدف حمله قرار گرفتند و نیروی دریایی در حال کمک به خدمه دو نفت‌کش است.

یک روزنامه نروژی به نقل از شرکت «فرانت لاین» گزارش داده است که نفت‌کش «فرانت التیر» در آتش می‌سوزد اما هنوز غرق نشده است.

شرکت مالک نفت‌کش «فرانت آلتر» اعلام کرد که این کشتی طی 3 ساعت دو بار هدف حمله قرار گرفت.

ناوگان پنجم ارتش آمریکا هم اعلام کرد تیم‌هایی از نیروی دریایی را برای کمک به دو نفت‌کش اعزام کرده است. این اعلام می‌افزاید «دو پیام کمک از دو نفت‌کش در خلیج عمان دریافت کردیم».

خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) گزارش داده است که 44 خدمه دو نفت‌کش توسط نیروهای ایرانی تخلیه و به بندر جاسک منتقل شدند.

در همین حال وزیر بازرگانی ژاپن گفت: «گزارشی از قرار گرفتن دو نفت‌کش مرتبط با ژاپن در معرض حمله‌ای در نزدیکی تنگه هرمز قرار دریافت کردم».

4 منبع در حمل و نقل دریایی اعلام کردند که خدمه دو نفت‌کش به سلامت تخلیه شدند.

خبرگزاری رویترز به نقل از روزنامه «ترید ویندز» وِیژه حمل و نقل دریایی به نقل از یک منبع گزارش داده است که یک اژدر به نفت‌کش وابسته به شرکت نروژی «فورن لاین» مقابل سواحل امارت الفجیره امارات متحده عربی اصابت کرده است.

این منبع افزود یکی از نفت‌کش‌ها «فرانت التیر» نام دارد و حامل پرچم جزایر مارشال است و دیگر «کوکوکا کاریدگس» نام دارد و حامل پرچم پاناما است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size