دو نفت‌کش در دریای عمان هدف حمله قرار گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نیروی دریایی آمریکا پنجشنبه 13 ژوئن اعلام کرد که دو نفت‌کش در دریایی عمان هدف حمله قرار گرفتند و نیروی دریایی در حال کمک به خدمه دو نفت‌کش است.

در حالی که رسانه‌های ایرانی از غرق شدن نفت‌کش «فرانت التیر» یکی از دو نفت‌کش سانحه دیده غرق شده است، یک روزنامه نروژی به نقل از شرکت «فرانت لاین» گزارش داده است که نفت‌کش «فرانت التیر» در آتش می‌سوزد اما هنوز غرق نشده است.

شرکت مالک نفت‌کش «فرانت آلتر» اعلام کرد که این کشتی طی 3 ساعت دو بار هدف حمله قرار گرفت.

ناوگان پنجم ارتش آمریکا هم اعلام کرد تیم‌هایی از نیروی دریایی را برای کمک به دو نفت‌کش اعزام کرده است. این اعلام می‌افزاید «دو پیام کمک از دو نفت‌کش در خلیج عمان دریافت کردیم».

خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) گزارش داده است که 44 خدمه دو نفت‌کش توسط نیروهای ایرانی تخلیه و به بندر جاسک منتقل شدند.

در همین حال وزیر بازرگانی ژاپن گفت: «گزارشی از قرار گرفتن دو نفت‌کش مرتبط با ژاپن در معرض حمله‌ای در نزدیکی تنگه هرمز قرار دریافت کردم».

4 منبع در حمل و نقل دریایی اعلام کردند که خدمه دو نفت‌کش به سلامت تخلیه شدند.

خبرگزاری رویترز به نقل از روزنامه «ترید ویندز» وِیژه حمل و نقل دریایی به نقل از یک منبع گزارش داده است که یک اژدر به نفت‌کش وابسته به شرکت نروژی «فورن لاین» مقابل سواحل امارت الفجیره امارات متحده عربی اصابت کرده است.

این منبع افزود یکی از نفت‌کش‌ها «فرانت التیر» نام دارد و حامل پرچم جزایر مارشال است و دیگر «کوکوکا کاریدگس» نام دارد و حامل پرچم پاناما است.

آتش از یکی از نفت‌کش‌های سانحه دیده
آتش از یکی از نفت‌کش‌های سانحه دیده

رویترز به نقل از یک مقام مسئول گزارش داده است که کاپیتان نفت‌کش «کوکوکا کاردیگس» به قایقهای نجات تخلیه شدند و این نفت‌کش همچنان در خلیج عمان است و در معرض غرق شدن قرار ندارد.

همچنین یکی از خدمه نفت‌کش زخمی سطحی برداشته و آسیب‌هایی به بدنه کشتی از سمت راست وارد شده است.

رویترز همچنین به نقل از یک مقام مسئول گزارش داده است نفت‌کش «کوکوکا کاردیگس» از بندر الجبیل سعودی متانول حمل کرده و به سمت سنگاپور می‌رفت. این گزارش افزوده است محموله کشتی آسیب ندیده است.

«بلومبرگ» هم به نقل از یک مقام مسئول در بندر الفجیره امارات نوشته است یکی از دو نفت‌کش‌پس از حمل نفت از ابوظبی، دچار حریق شد.

ایران هم از نجات دریانوردی پس از حادثه دریای عمان و انتقال‌شان به بندر جاسک خبر داد.

روزنامه نروژی «فی.جی» هم به نقل از سخنگوی شرکت حمل و نقل دریایی «فرنتلاین» گزارش داد که شرکت تایید کرده است پس از حادثه، آتش در یکی از نفت‌کش‌هایش شعله‌ور شد.

سخنگوی شرکت همچنین ادامه داد که تمام 23 خدمه نفت‌کش توسط یک کشتی که در نزدیکی محل حادثه بود، تخلیه شدند.

یک مقام مسئول بلندپایه در شرکت پالایش نفت «سی.بی.سی» تایوان هم گفت که شرکت این نفت‌کش را که هدف حمله قرار گرفته، برای دریافت سوخت از خاورمیانه اجاره کرده بود.

وو آی وانگ رئیس بخش پتروشیمی شرکت به خبرگزاری رویترز گفت: «نفت‌کش فرانت آلتر حامل 75 هزار تن نفت خام بود که به نظر می‌رسد ساعت 4 به وقت گرینویچ هدف یک اژدر قرار گرفت». او تاکید کرد که همه خدمه نفت‌کش نجات یافتند.

بنا بر اطلاعات دریایی، «فرانت التیر» آخرین بار پس از بار کردن محموله خود از بندر الرویس امارات متحده، در خلیج عمان روبروی سواحل عمان دیده شد.

هشدار هیئت امنیت دریایی بریتانیا

پیش از این هیئت سلامت دریایی بریتانیا از وقوه حادثه‌ای غیر مشخص در دریای عمان خبر داده و خواستار «اتخاذ تدابیر پیشگیرانه شدید» شده بود.

اداره عملیات بازرگانی دریایی بریتانیا که نیروی دریای این کشور آن را اداره می‌کند هم دستور «آماده‌باش کامل» را صادر کرد.

جاشوا فرای سخنگوی ناوگان پنجم ارتش آمریکا که مقرش در بحرین قرار دارد نیز گفته بود که فرماندهی، در جریان وقوع حادثه‌ای در منطقه قرار دارد. او به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «در تلاش برای به دست آوردن جزئیات بیشتر هستیم».

پیش از این هم رسانه‌های ایرانی به نقل از منابع محلی، از شنیده شدن صدای دو انفجار بزرگ در آب‌های دریای عمان خبر داده بود. بنا بر این گزارش‌ها از نیروهای گشت دریایی عمان و پاکستان درخواست کمک شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید