پس از حمله به دو نفت‌کش.. دعوت‌های بین‌المللی به خویشتنداری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پنجشنبه 13 ژوئن پس از حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان، خواستار «خویشتنداری حداکثری» و «دور شدن از اقدامات تحریک‌آمیز» در منطقه شد.

به گزارش رسانه‌ها، سخنگوی موگرینی گفت: «منطقه به بهانه‌های بیشتری برای بی‌ثباتی و تنش نیاز ندارد. از این رو نماینده عالی اتحادیه اروپا دعوت به حداکثر خویشتنداری و دور شدن از هرگونه اعمال تحریک‌آمیز می‌کند».

او ادامه داد: «در حال جمع‌آوری اطلاعات درباره این حادثه هستیم».

بریتانیا هم ضمن ابراز نگرانی از گزارش‌های حاکی از وقوع انفجار و آتش‌سوزی در دو نفت‌کش در دریای عمان، تاکید کرد برای قرار گرفتن در جریان جزئیات حادثه، با شرکا در منطقه در تماس است.

سخنگوی دولت بریتانیا گفت: «از گزارش‌های حاکی از انفجارها و آتش‌سوزی‌ها در کشتی‌هایی در تنگه هرمز به شدت نگرانیم. ما با مقام‌های محلی و شرکا در منطقه در تماسیم».

او ادامه داد: «حمله به کشتی‌های غیرنظامی غیرقابل قبول است. بریتانا آمادگی کمک در تحقیقات دارد».

از سویی وزارت امور خارجه فرانسه نیز خواستار خویستنداری و جلوگیری از تنش شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه به خبرنگاران گفت: «از همه طرف‌هایی که با آن‌ها تماس گرفتیم خواستیم تا خویشتندار باشند».

او افزود: «پایبندی خود را به ضرورت حفاظت از آزادی حمل و نقل دریایی بار دیگر تاکید می‌کنیم».

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان در کنفرانس خبری مشترک با همتای آلبانیایی خود گفت، اخبار حاکی از حمله به دو نفت‌کش در خلیج عمان، نگرانی برانگیز است و می‌تواند به تنش جدید در منطقه بیانجامد.

ماس گفت: «تشدید تنش مساله‌ای خطرناک است. این‌گونه حوادث می‌تواند به تشدید تنش بیانجامد. ما نیاز به جلوگیری از این مساله داریم و همه طرف‌ها باید کمک کنند».

از سویی روسیه از زبان سرگئی ریباکوف، معاون وزیر امور خارجه‌اش، خواستار آن شد تا از «حادثه» خلیج عمان به عنوان ابزاری برای تشدید تنش با ایران و متهم کردن تهران استفاده نشود.

دمتری پیسکوف سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) هم گفت: «نتیجه‌گیری درباره حادثه به دلیل کمبود اطلاعات هنوز زود هنگام است». او ادامه داد: «تا کنون کسی عامل حادثه را نمی‌شناسد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید