ترامپ: تنش با ایران تحت کنترل است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا چهارشنبه 12 ژوئن تاکید کرد که تنش با ایران، تحت کنترل است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ترامپ در سخنانی در جمع هواداران خود در آیووا، با انتقاد از سیاست‌های دولت باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در قبال ایران گفت: «دولت پیشین به ایران 150 میلیارد دلار داد، همچنین میلیون‌ها دلار به صورت نقد با استفاده از هواپیما به ایران منتقل کرد. هرآن‌چه در مقابل دریافت کردیم یک نوافق بد است».

اشاره ترامپ به توافق هسته‌ای سال 2015 است که میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد.

برپایه این توافق، در قبال محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این برنامه، لغو یا تعلیق شد.
ترامپ اما این توافق را که در دوره اوباما منعقد شده بود، «بدترین توافق ممکن» می‌داند، از این رو ماه مه 2018 با اعلام خروج از توافق، دستور از سرگیری تحریم‌های ایران را صادر کرد.

«مرگ بر آمریکا»

ترامپ در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «پس از امضای توافق، ایرانی‌ها شعار مرگ بر آمریکا سر دادند. چگونه یک مسئول آمریکایی توافقی با مردمی امضا می‌کند که شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهند!؟»

او ادامه داد: «در حال حاضر این شعار شنیده نمی‌شود. بهتر است که دیگر آن را نشنوم».

شایان ذکر است که پنجم ژوئن ترامپ در پاسخ به سوالی درباره احتمال جنگ با ایران گفته بود: «همواره این احتمال وجود دارد». او البته یادآور شد که گفت‌وگو را ترجیح می‌دهد.

رئیس‌جمهوری آمریکا هفته گذشته نیز در بریتانیا گفته بود کشورش عزم خود را «برای مقابله با اقدامات تروریستی ایران» جزم کرده است.
در هفته‌های اخیر با تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تنش میان دو کشور بالا گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید