یک داروی ضد سرطان می‌تواند برای درمان ایدز هم به کار رود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشمندان می‌گویند تحقیقات‌شان نشان داد یک داروی ضد سرطان خون می‌تواند در درمان بیماری ایدز نیز موثر واقع شود.

به گزارش دیلی میل دانشمندان در تحقیقاتی که روی چهار میمون مبتلا به ایدز انجام شده، مشاهده کرده‌اند که در دو میمون نشانه‌های بیماری ایدز از بین رفته است. به دو میمون شفا یافته به مدت 80 روز از دارویی با ترکیب شیمیایی «آرسنیک تری اکسید» داده شده بود.

در بدن دو میمون دیگر نیز دو مجموعه متضاد از ویروس‌های باقی مانده بود و از این رو از نظر فنی امکان رده‌بندی آنها به عنوان شفا یافته وجود نداشت.

دانشمندان امیدوارند راه جدیدی برای درمان بیش از 37 میلیون فرد مبتلا بیماری ایدز بیابند تا آن را جایگزین روش‌های درمانی فعلی مانند کاشت سلول‌های بنیادین کنند. انتقال سلول‌های بنیادین از یک اهدا کننده مقاوم به ایدز، یک روش خطرناک و پیچیده است، اما تا کنون توانسته شفای چند بیمار از ایدز را به همراه داشته باشد.

در ماه مارس 2019 اعلام شد براساس داده‌های پزشکی که قرار به زودی منتشر شوند، پزشکان توانستند برای دومین‌بار در تاریخ پزشکی یک بیمار را از نشانه‌ها و عوارض وجود ویروس HIV نجات دهند. ویروس HIV یا ویروس بیماری ایدز، سیستم ایمنی بدن بیماران را از کار می‌اندازد.

به گزارش مجله نیچر، 10 سال پس از آنکه پزشکان توانستند ویروس HIV را به طور کامل از بدن یک بیمار پاکسازی کنند، این موفقیت چشمگیر در بیمار دیگری که از او با نام «بیمار لندن» یاد می‌شود، تکرار شد و در 19 ماه گذشته هیچ کدام از نشانه‌های بیماری دیگر در بیمار لندن مشاهده نشد.

نام «بیمار برلین» به اولین بیماری اطلاق می‌شود که ویروس HIV به طور کامل در بدن او از بین رفت. سالانه میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان برای درمان بیماری ایدز به استفاده از داروهای ضد ویروس پسگرد روی می‌آورند.

حدود 37 میلیون نفر در جهان به بیماری ایدز دچار شده‌اند و تنها 59 درصد آنها به داروهای ضد ویروس دسترسی دارند. سالانه یک میلیون نفر در جهان بر اثر

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید