آمریکا: تهدید و باج‌گیری هسته‌ای ایران رفتار جدیدی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه 10 ژوئن گفت که تهدید و «باج گیری هسته‌ای» از سوی ایران، رفتاری شناخته شده و با سابقه است.

به گزارش خبرگزاری رویترز اورتگاس گفت: «به احتمال زیاد فردا بار دیگر ایران تهدید به بستن تنگه هرمز کند. چنین کاری ما را شگفت زده نمی‌کند».
او همچنین تاکید کرد که «ایالات متحده، ایران را مسئول هر اقدام علیه آمریکایی‌ها یا منافع‌شان خواهد دانست».

اورتگاس ادامه داد: «تهدیدهای ایران نشان دهنده چالشی است که برای امنیت و صلح تشکیل می‌دهد».

تنها راه حل توافق جدید است

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که راه‌حل تنش با ایران، دست‌یابی به توافق بهتر از توافق هسته‌ای سابق (برجام) است.

در اشاره به میانجی‌گری‌ها میان ایالات متحده و ایران برای کاهش تنش که آخرین آن میانجی‌گری ژاپن و آلمان بود، اورتگاس گفت: «ایران می‌داند چگونه با ما تماس بگیرد».

پیش از این یوکیا امانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته بود که ایران میزان تولید اورانیوم غنی سازی شده را افزایش داده است.

او همچنین از تلاش‌های ایران برای افزایش روند غنی سازی اورانیوم ابراز نگرانی کرد.

تهران اعلام کرده اجرای برخی از تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای امضا شده در سال 2014 را به حال تعلیق در می‌آورد.

ایران ماه ماه نیز اعلام کرده بود که دیگر خود را پایبند به سطح مورد توافق ذخیره آب سنگین و اورانیوم غنی سازی شده نمی‌داند.

این اقدام‌های تهران در واکنش به ایالات متحده از توافق هسته‌ای و از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران صورت می‌گیرد.

تنش میان ایران و آمریکا از زمان خروج واشینگتن از توافق هسته‌ای در ماه مه 2018 رو به شدت گذاشت. این توافق سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان امضا شد. برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اما این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «ضعیف» می‌داند و خواستار مذاکره بر سر توافقی تازه است. از این رو دستور خروج از توافق و از سرگیری تحریم‌های ایران را صادر کرد.

تنش میان دو طرف اخیرا پس از آن شدت گرفت که وزارت دفاع آمریکا، ارسال ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن و تعدادی بمب‌افکن را به منظور مقابله با تهدیدهای احتمالی ایران علیه نیروها یا منافع ایالات متحده و متحدانش، اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید