آمریکا به ظریف: میان رفتار همچون کشور طبیعی و فروپاشی یکی را انتخاب کنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در واکنش به سخنان محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفت که ایران باید همچون کشوری طبیعی رفتار کند و در غیر این صورت اقتصادش به سمت فروپاشی می‌رود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اورتگاس شامگاه دوشنبه 19 ژوئن، سخنان ظریف را را «روشی سنتی» از سوی دولت ایران برای مقابله با فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک واشینگتن بر تهران دانست.

او با بیان این‌که این سخنان «تاثیر بزرگی بر ما نداشت» ادامه داد: «ایران با یک انتخاب ساده روبرو است: یا رفتار همچون کشوری طبیعی یا ادامه حرکت اقتصادش به سمت فروپاشی».

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دوشنبه 10 ژوئن در کنفرانس خبری مشترک با هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان گفت آمریکا نمی‌تواند توقع داشته باشد علیه ایران جنگ اقتصادی به راه بیاندازد و خود در امان بماند.

اشاره ظریف به تحریم‌های سخت اقتصادی اعمال شده علیه ایران از سوی ایالات متحده آمریکا پس از خروج این کشور از توافق هسته‌ای (برجام) است.

با وجود باقی ماندن 5 کشور دیگر از جمله 3 کشور اروپایی در برجام و تاکید بر ضرورت حفظ آن، ایران اما می‌گوید کشورهای اروپایی تا کنون به تعهدات‌شان برپایه این توافق عمل نکرده‌اند.

برجام که همان برنامه جامع اقدام مشترک است، توافقی هسته‌ای است که سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان امضا شد. برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اما این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «ضعیف» می‌داند و خواستار مذاکره بر سر توافقی تازه و فراگیر است که مسائلی همچون فعالیت موشکی ایران و سیاست‌های منطقه‌اش را فراگیرد. از این رو دستور خروج از توافق و از سرگیری تحریم‌های ایران را صادر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید