6 نکته مهم بهداشتی برای دوران قاعدگی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دوران قاعدگی در زنان یک دوره حساس است، این امر نشان دهنده سالم بودن آنان است و نشان می‌دهد که آنان آمادگی مادر شدن را در آینده دارند. باید بدانید که رعایت بهداشت فردی در این دوران بسیار ضروری است و رعایت نکردن آن ممکن است به ایجاد عفونت و عوارضی مانند نازایی در آینده منجر شود.

بنابراین توجه به نکات بهداشتی در دوران قاعدگی برای زنان اهمیت دارد.

1- لباس زیر مناسب بپوشید

از لباس‌های نخی استفاده کنید و آنها را زود به زود عوض کنید، لباس‌های زیر را باید جدا از سایر لباس‌ها بشویید و در آفتاب خشک کنید. هیچگاه از لباس زیر دیگران استفاده نکنید.

2- حمام کردن

حمام‌کردن در دوران قاعدگی نه تنها ضرر ندارد، بلکه لازم است. البته باید از نشستن در کف حمام خودداری کرده و تا حد امکان به شکل ایستاده حمام کنید. تا بدن شما به آلودگی‌های میکروبی کف حمام آلوده نشود.

3- تغذیه

برای جبران خون از دست رفته در این دوران می‌توانید از غذاهای مقوی مانند شیر، گوشت، حبوبات، انواع سبزی‌، لبنیات و انواع میوه‌ها بیشتر استفاده کنید.
غذایی حاوی ویتامین B6 و آهن مانند، گوشت، تخم مرغ ، جگر، سبزی‌های دارای برگ سبز تیره مثل اسفناج تازه و جعفری، حبوبات مثل عدس و لوبیا، نخود سبز، نان سبوس‌دار ، آجیل، خشکبار مثل انواع برگه، برگه آلو و هلو و زرد آلو ، توت خشک، انجیر خشک و کشمش . ویتامین B6 در نان ها و بیسکویت های سبوس دار، جوانه گندم ، مرغ، ماهی، جگر، میوه‌ها مثل موز، آب پرتقال، سیب، سبزیجات مثل هویج، گل کلم، گوجه فرنگی و در مغزها وجود استفاده کنید.

4- نوار بهداشتی

سعی کنید در دوران قاعدگی از نوار بهداشتی استفاده کرده و آن را مرتب و زود به زود عوض کنید. اهمیت این موضوع به‌خصوص زمانی که خون‌ریزی بیشتر است، روشن می‌شود.

با این کار، علاوه بر رعایت بهداشت جسم، از آلوده شدن لباس‌های دیگر نیز خودداری می‌شود.

5- ورزش

انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های عادی و سبک در این دوران نه تنها هیچ‌گونه منعی ندارد، بلکه مفید هم است و به آرامش عضلات کمک می‌کند. باید بدانید که بدترین کار در هنگام قاعدگی درازکشیدن و بی‌حرکت ماندن است.

6- استفاده از مسکن

وجود درد در روزهای اول قاعدگی، مسئله‌ای طبیعی است. علت این امر، آزاد شدن موادی در جداره داخلی رحم است که موجب انقباض رحم و در نتیجه درد می‌شود. در صورت شدت درد می‌توانید با تجویز پزشک، از داروهای تسکین‌دهنده استفاده کنید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید