توکایف با کسب 70درصد آرا برنده انتخابات ریاست‌جمهوری قزاقستان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

نظرسنجی‌های صورت گرفته پس از انتخابات ریاست جمهوری قزاقستان نشان می‌دهد که قاسم جومارت توکایوف، رهبر موقت این کشور با کسب بیش از 70درصد آرا در این انتخابات پیروز شده است.

کمیسیون مرکزی انتخابات قزاقستان دوشنبه 10 ژوئن 2019، اعلام کرد که 77.4 درصد از 12 میلیون رای دهنده ثبت نام شده در این انتخابات شرکت کرده بودند و 70درصد این آرا را توکایوف ازان خود کرده است.

قاسم جومارت توکایف، 66 ساله پس از استعفای نورسلطان نظربایوف در ماه مارس به حیث رهبر موقت قزاقستان گماشته شد، نورسلطان نظربایوف رییس جمهوری سابق این کشور از توکایف در انتخابات روز یکشنبه حمایت کرد.

اولین انتخابات ریاست‌جمهوری قزاقستان پس از کناره‌گیری نظربایوف رییس جمهوری پیشین این کشور روز یک‌شنبه 9 ژوئن 2019، برگزار شد.

این اولین انتخاباتی بود که پس از کناره‌گیری نورسلطان نظربایوف که 29 سال رییس جمهوری قزاقستان بود برگزار شد و در این انتخابات هفت نامزد به رقابت پرداختند.

نورسلطان نظربایوف از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و استقلال قزاقستان در سال 1991 رییس جمهوری این کشور شد و 19 مارس 2019، از مقام خود کناره‌گیری کرد.

شماری از شهروندان این کشور انتخابات ریاست جمهوری را پر از تقلب و نمادین خواندند اما شمار دیگری از برگزاری این انتخابات ابراز خرسندی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید