نیوزلند به ممنوع‌التصویری عامل کشتار مسجد نور پایان داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قاضی دادگاهی در نیوزلند با اعلام پایان ممنوع‌التصویری برنتون تارانت، عامل کشتار مسجد نور، به رسانه‌های این کشور اجازه داد تصویر او را منتشر کنند.

برنتون تارانت صبح روز جمعه 15 مارس 2019 و همزمان با برگزاری نماز جمعه در دو مسجد منطقه کرایست‌چرچ در جزیره جنوبی نیوزلند، به نمازگزاران حمله مسلحانه کرده و بیش از 50 نفر آنها از جمله چند کودک را کشته و ده‌ها تن دیگر را زخمی کرد.

دادگاه‌های نیوزلند در جریان بررسی پرونده این متهم 28 ساله استرالیایی که گفته به برتری نژاد سفید باور دارد و متهم به اقدام به کشتار جمعی است، انتشار تصویر او در رسانه‌ها را ممنوع کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس کامرون ماندر، قاضی دادگاه عالی ونزوئلا روز پنج‌شنبه 6 ژوئن 2019 گفت که دادستان به او گفته که ضرورتی به استمرار ممنوع‌التصویری برنتون تارانت وجود ندارد و او بر همین اساس اجازه انتشار تصاویر او در رسانه‌های نیوزلند را صادر کرده است.

براساس اعلام مقامات قضایی نیوزلند، تارانت رو 14 ژوئن محاکمه خواهد شد. او از آوریل 2019 تحت بررسی‌های روانپزشکی قرار گرفت تا مشخص شود آیا آمادگی حضور در دادگاه را دارد یا خیر.

تارانت پس از حملات 15 مارس بیانیه‌ای 73 صفحه‌ای تحت عنوان «جایگزینی بزرگ» منتشر کرده و در بیانیه خود بدون اشاره به نلسون ماندلا گفته که 27 سال بعد از زندان آزاد شده و جایزه صلح نوبل به او تعلق خواهد گرفت. اشاره او به 27 سال زندان، اشاره به مدتی دارد که نلسون ماندلا، رهبر جنبش مبارزه با آپارتاید در آفریقای جنوبی در زندان ماند.

خواهر برنتون تارانت اما مرگ را پایان شایسته‌ای برای برادرش توصیف کرده و در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت برادرش، گفته بود: «می‌دانم شایسته چیست. او برای کاری که کرد، شایسته مجازات مرگ است. گفتن این امر برایم دردناک است، زیرا که او عضوی از خانواده است، اما فردی که همه این بیگناهان را کشت، لذا عادلانه است که شایسته همین پایان باشد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید