بانک چینی کونلون فعالیت با ایران را با استفاده از یوان چین از سر می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پدرام سلطانی عضو و نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از آغاز مجدد فعالیت بانک چینی کونلون با ایران خبر داد که البته برای رعایت تحریم‌های آمریکا علیه تهران، با یوان چین صورت می‌گیرد.

سلطانی در این باره در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشته است: «بانک كنلن چين اعلام كرده است كه تا پايان سال جارى ميلادى معاملات بانكى خود را با ايران، تنها با استفاده از يوان چين و با رعايت كامل تحريم‌هاى آمريكا در خصوص كالاها، اشخاص، شركت‌هاى حمل و نقل و بانک‌ها، ادامه خواهد داد. كنلن تنها بانک چينى است كه با ايران كار مى‌كند».

Advertisement

ماه مه گذشته خبرهایی از توقف فعالیت بانک چینی کونلون با ایران منتشر شد.

پدرام سلطانی آن هنگام نیز در توئیتی اعلام کرده بود: «بانک کونلون چين، تنها بانک چينى كه با ايران كار مى كند، به مشتريان خود اعلام كرده است كه عمليات بانكى با ايران را از روز اول ماه مه تا اطلاع ثانوى متوقف مى‌كند».

در ادامه این پیام توئیتری آمده بود: «ظاهراً امكان از سرگيرى كار با ايران به نتيجه مذاكرات فى مابين چين و آمريكا بسته است».

سلطانی پیش از این نیز هشدار داده بود که با توجه به اجرایی نشدن اصلاحات قانونی مرتبط با عضویت ایران در گروه ویژه اقدام مالی، ممکن است FATF این بار مهلت ایران را تمدید نکند.

چین در زمان دوره پیشن تحریم‌ها علیه ایران قبل از توافق هسته‌ای، برای ممکن ساختن مراودات مالی با ایران، یک بانک ویژه راه‌اندازی کرده بود.

این کانال تجاری ویژه با عنوان «کونلون بانک» در چین راه‌اندازی شده بود و این تنها بانکی در چین است که صرفا با ایران همکاری اقتصادی دارد.

بانک «کونلون» در سال 2009 و با سرمایه‌گذاری مستقیم شرکت ملی نفت چین ایجاد شد. بانک کوچکی که تنها با هدف دور زدن تحریم‌ها و برای پیشبرد بازرگانی خارجی با ایران تاسیس شده بود.

این بانک در دوره احمدی‌نژاد تاسیس شد و سرمایه آن از طریق صادرات نفتی ایران به چین تامین می‌شد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در سال 2012 این بانک را تحریم کرد. اما از آن‌جا که این بانک با کشورهای اروپایی به‌ویژه با آمریکا همکاری اقتصادی نداشت، توانست به کار خود ادامه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید