کره‌شمالی خطاب به آمریکا: صبر ما اندازه‌ای دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری مرکزی کره‌شمالی روز سه‌شنبه 4 ژوئن 2019 گزارش کرد پیونگ یانگ به واشنگتن هشدار داده توافقنامه‌ای که رهبران دو کشور سال گذشته در سنگاپور امضاء کردند، به دلیل فشارهای بی‌دلیل آمریکا بر کره‌شمالی برای کنار گذاشتن تسلحیاتش در معرض خطر قرار دارد.

در این بیانیه آمده که کره‌شمالی پس از شکست نشست دوم دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در ویتنام در فوریه 2019، برخی از افراد گروه مذاکره‌کننده را مجازات کرد.

با گذشت حدود یک سال از اولین دیدار رهبران آمریکا و کره‌شمالی، سخنگوی وزارت امور خارجه کره‌شمالی گفت توافق صورت گرفته در معرض خطر قرار گرفته، مگر اینکه واشنگتن از سیاست‌هایی که براساس آنها از پیونگ‌یانگ می‌خواهد به شکل یک‌جانبه اسحله اتمی‌اش را کنار بگذارد، دست بکشد.

پیونگ‌یانگ تهدید کرد اگر آمریکا پیش از آنکه وقت بگذرد، چیز جدیدی ارائه نکند، بیانیه مشترک رهبران دو کشور، به یک کاغذ بی‌اعتبار تبدیل خواهد شد.

این مقام مسئول در کره شمالی گفت: «به آمریکا به شکل جدی توصیه می‌کنیم راه و رسم فعلی را تغییر داده و در اسرع وقت به درخواست‌های ما پاسخ دهد... صبر ما اندازه‌ای دارد.»

کره‌شمالی اعلام کرد تا زمانی که آمریکا بتواند یک راه‌کار سازنده بیابد، التزام و پای‌بندی خود به توافق رهبر دو کشور را ادامه می‌دهد.

کیم جونگ اون پنجشنبه 28 فوریه اعلام کرد چنانچه آماده خلع سلاح اتمی نبود، برای دیدار با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در هانوی پاتیخت ویئتنام حاضر نمی‌شد.

به گزارش رسانه‌ها، رهبر کره شمالی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آیا آماده خلع سلاح اتمی است؟ گفت: «اگر این‌گونه نبود، اینجا نبودم».

اما درباره اقدام‌های عملی برای محقق شدن این هدف آن‌هم در حالی که دو طرف درباره معنای خلع سلاح اتمی اختلاف نظر دارند، رهبر کره شمالی گفت: «این چیزی است که اکنون درباره آن بحث می‌کنیم».

کاخ سفید پنجشنبه 28 فوریه اعلام کرد که در دومین دیدار دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی که در هانوی پایتخت ویتنام برگزار شد، توافقی به دست نیامد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ساره سندرز سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در حال حاضر توافقی به دست نیامد، اما تیم دو رئیس‌جمهوری به دنبال برگزاری جلسه‌ای در آینده هستند».

رهبر کره شمالی و رئیس‌جمهوری آمریکا روز 28 فوریه گذشته در دو کاروان مجزا، محل برگزاری نشست را پس از جلسه‌ای پشت درهای بسته، ترک کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید