اصرار اردوغان بر خرید سامانه اس-400 از روسیه.. «پیشنهادشان از آمریکا بهتر است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه سه‌شنبه 4 ژوئن تاکید کرد که کشورش زیر فشار امریکا، توافق منعقد شده با روسیه برای خرید سامانه دفاع هوایی اس-400 را کنار نخواهد گذاشت.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان گفت: «با روسیه توافق کردیم، ما عزم‌مان را جزم کردیم، از توافق عقب نخواهیم نشست».

او ادامه داد که پیشنهاد آمریکا برای فروش موشک‌های پاتریوت به ترکیه، به اندازه پیشنهاد موشک‌های اس-400 روسیه خوب نیست.

تمایل آنکارا به خرید سامانه اس-400 از روسیه، باعث اختلاف میان ترکیه و آمریکا دو کشور عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شده است؛ روندی که باعث شد واشینگتن تهدید به تحریم آنکارا کند.

نتایج فاجعه بار

هفته گذشته کاترین ویلبرگر معاون وزیر دفاع آمریکا در امور امنیت بین‌المللی گفته بود که اصرار ترکیه بر خرید سامانه دفاع هوایی اس-400 روسیه، نتایج «فاجعه باری» برای برنامه جنگنده‌های اف-35 که به طور مشترک میان واشینگنن و آنکارا در حال اجرا است و همچنین همکاری ترکیه با پیمان ناتو در پی خواهد داشت.

او ادامه داد که برنامه ترکیه برای خرید سامانه اس-400، به توانایی ترکیه در همکاری با پیمان ناتو آسیب خواهد رساند و واشنگتن را مجبور به اعمال تحریم‌هایی علیه آنکارا خواهد کرد.

ویلبرگر اضافه کرد چنانچه دولت ترامپ هم نخواهد ترکیه را مجازات کند، شاید با فشار کنگره مجبور به این کار شود.

در مقابل ترکیه در مقابل فشارهای آمریکا مقاومت کرده و توافق خرید سامانه اس-400 از روسیه را «قراردادی منعقد شده» توصیف کرد.

اما مقام‌های آمریکا می‌گویند نگرانی‌های رو به فزونی در آنکارا از خطر تحریم‌های آمریکا و افزایش شکاف میان ترکیه و متحدان غربی‌اش در پی خرید سامانه دفاع هوایی روسی وجود دارد.

یک مقام مسئول آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته است: «نگرانی از تاثیر مجازات‌های احتمالی آمریکا علیه ارتش ترکیه، به سطوح عالی حتی رجب طیب اردوعان رسیده است. برخی از مسئولان با اجرای قرارداد دستکم در ماه ژوئن مخالف هستند. یک مقام مسئول بلندپایه اردوغان را در جریان این مخالفت قرار داده است».

او ادامه داد: «برخی از مسئولان در ترکیه نگران آن هستند که روابط با پیمان ناتو آسیب ببیند، تحریم‌هایی از سوی ایالات متحده اعمال شود و قرار دادن موشک‎‌های آمریکایی پاتروریت در اختیار ارتش ترکیه به طور کامل منع شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید