.
.
.

اعلام آمادگی آمریکا برای مذاکره با ایران برپایه شرط‌های 12 گانه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه آمریکا سه‌شنبه 28 مه برای مذاکره با ایران در صورت جدی گرفتن 12 شرط مطرح شده از سوی مایک پومپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده، اعلام آمادگی کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد که ایالات متحده به سیاست فشار حداکثری علیه ایران ادامه خواهد داد.

آمریکا پس از آن‌که از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) خارج شد، استراتژی از 12 شرط برای پایان دادن به فشارها علیه تهران اعلام کرد. این 12 شرط عبارتند از:

1- توقف تلاش‌ها برای ساخت اسلحه اتمی.
2- دادن اجازه به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ورود به تمام پایگاه‌های هسته‌ای.
3- توقف تولید موشک‌هایی با توانایی حمل کلاهک اتمی.
4- فاش کردن تلاش‌های سابق برای ساخت اسلحه اتمی.
5- توقف حمایت از تروریسم به ویژه حماس، حزب‌الله و جهاد اسلامی.
6- توقف پشتیبانی از شبه‌نظامیان شیعه در منطقه و حوثی‌ها.
7- خارج کردن نیروهای ایرانی از سوریه.
8- توقف حمایت از طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی در افغانستان.
9- پایان دادن به میزبانی از رهبران القاعده.
10- پایان دادن به تهدید کشورهای همسایه.
11- آزادی همه زندانیان آمریکایی در ایران.
12- توقف حملات سایبری.

شایان ذکر است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا پیشتر ایران را تهدید کرده بود در صورت هر گونه اقدام ستیزه‌جویانه علیه نیروهای آمریکایی حاضر در منطقه یا متحدان ایالات متحده، با واکنشی قاطع و دردآور مواجه خواهد شد.

این تهدید در سایه تشدید تنش میان ایران و ایالات متحده مطرح می‌شود. هفته گذشته آمریکا با هدف اعلام شده مقابله با تهدیدهای احتمالی ایران، یک ناو هواپیمابر و تعدادی بمب‌افکن به منطقه اعزام کرد.

ترامپ پنجشنبه گذشته در کنفرانسی خبری گفته بود: «ایران کشوری حامی تروریسم است که سیاست‌هایی خطرآفرین در خاورمیانه دارد».

او تاکید کرد: «ایران پشت همه مشکلات و تنش‌ها در خاورمیانه است». او توضیح داد: «ایران عامل بیش از 14 حمله است. به طور حتم در صورت نیاز، شمار بیشتری از سرابازان را اعزام خواهم کرد». او در عین حال افزود که در حال حاضر نیازی به چنین اقدامی نیست.

البته ترامپ ایران را به مذاکره هم دعوت کرده است. او دوشنبه 27 مه در جریان دیدار با شنزو آبه نخست‌وزیر ژاپن، از امکان مذاکره با ایران سخن گفت.
به گزارش خبرگزاری‌ها، ترامپ در این دیدار گفت: «معتقدم ایران تمایل به مذاکره دارد. اگر این تمایل را داشته باشند، ما هم مایل به مذاکره هستیم».

تنش میان ایران و آمریکا از زمان خروج واشینگتن از توافق هسته‌ای در ماه مه 2018 رو به شدت گذاشت. این توافق سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان امضا شد. برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

ترامپ اما این توافق را «ضعیف» می‌داند و خواستار مذاکره بر سر توافقی تازه است. از این رو دستور خروج از توافق و از سرگیری تحریم‌های ایران را صادر کرد.