.
.
.

تکنولوژی «نگران کننده».. ساخت ویدیوی جعلی از افراد تنها با عکس آن‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محققان به یک تکنولوژی پیشرفته و در عین حال و «نگران کننده» دست یافتند که از راه آن می‌توان برای هر شخصی تنها با وجود یک عکس از او، ویدیویی ساختگی درست کرد به گونه‌ای که حقیقی به نظر برسد.

شبکه خبری CNN گزارش دست یابی به این تکنولوژی را منتشر کرده است.

بنا بر این گزارش، ممکن است این تکنولوژی جدید که برایه هوش مصنوعی استوار است و تونایی‌های فنی بزرکی دارد، پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2020 آمریکا مورد استفاده قرار گیرد. این مساله این احتمال را زیاد کرده که ویدیوهایی جعلی از رقابت‌های انتخاباتی نامزدها منتشر شود؛ مساله‌ای که رای دهندگان آمریکایی را نگران می‌کند.

در جزئیات این دستاورد علمی آمده است که محققانی در مرکز هوش مصنوعی سامسونگ در مسکو پایتخت روسیه و انستیتوی علوم و تکنولوژی سکولکوفو مسکو، نتایج پژوهشی منتشر کردند که این هفته سایت AEXIV آن را منتشر کرد.

محققان گفتند که موفق شدند که یک عکس یا چند عکس از افرادی را از راه سیستم هوش مصنوعی بر روی چند ویدیوی در بر گیرنده تصاویر مشاهیر به حرکت درآوردند به گونه‌ای که عکس به طور کامل بر روی صورت اشخاص موجود در ویدیوی سوار شود.

محققان این هفته ویدیوهایی بر روی شبکه اجتماعی یوتیوب منتشر کردند که از راه همین تکنولوژی ساخته شده تا بتوانند نمونه‌هایی از کاربرد تکنولوژی ارائه داده و میزان توانایی‌اش در متقاعد کردن بینندگان را بسنجند.

ویدیوهایی جالب از افرادی همچون آلبرت انیشتین فیزیک‌دان مشهور و مارلین مونرو بازیگر سینمای هالیوود تنها با استفاده از عکس‌های‌شان ساخته شد.

البته ویدیوهای منتشر شده نقص‌هایی هم داشت از جمله این‌که موهای انیشتین در ویدیو ثابت بود و خال مشهور بر روی صورت مارلین مونور دیده نمی‌شد.

شایان ذکر است که کار محققان هنوز در مرحله مقدماتی قرار دارد.