.
.
.

برگزاری نماز جماعت در سودان به امامت سفیر بریتانیا در خارطوم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در اتفاقی کم‌نظیر، نماز جماعت یکی از شب‌های ماه رمضان در سودان، در مقابل منزل سفیر بریتانیا در خارطوم و به امامت او برگزار شد.

بنابر بر اعلام صفحه توئیتر سفارت بریتانیا در سودان، عرفان صدیق، سفیر این کشور در خارطوم، امامت نماز جماعتی که در مقابل منزلش برگزار شد را بر عهده گرفته و پس از آن نمازگزاران را به افطار دعوت کرد.

عرفان صدیق پس از نماز جماعت، نمازگزاران و رهگذران را به مراسم افطاری که در منزلش برگزار شده بود، دعوت کرد. تصاویری از نماز جماعت و مراسم افطاری، در صفحه توئیتر سفارت منتشر و در ذیل آن نوشته شد: « سودان همیشه افطارهای خیابانی متفاوتی داشته و همین امر حال و هوای سودانی خاصی به ماه رمضان داده است... در راستای همین سنت قابل توجه سودانی، عرفان صدیق، سفیر بریتانیا در سودان رهگذران را به مراسم افطاری که در منزلش برگزار شده بود، دعوت کرد و با آنها غذا خورده و گفتگو کرد.»

سفیر بریتانیا در تهران نیز در روزهای گذشته مراسم افطاری برگزار و نه رهگذران و مردم عادی، که تعدادی از « همکاران دولت، بخش خصوصی و دیگر دیپلمات‌ها » را دعوت کرد.

راب مارکر، سفیر بریتانیا در تهران درباره این مراسم، در صفحه توئیترش نوشت: «باعث افتخار بود که میزبان تعدادی از همکاران دولت، بخش خصوصی و دیگر دیپلمات‌ها برای صرف افطار در سفارت بودیم. بیش از 3 میلیون مسلمان در بریتانیا زندگی می‌کنند و بسیاری از سفارت‌های بریتانیا در دنیا مراسم افطار در طی ماه رمضان برپا می‌دارند.»

این مهمانی واکنش‌های انتقادی گسترده‌ای در پی داشت. علیرضا سلیمی، نماینده محلات در مجلس ایران و عضو جبهه پایدار به خبرگزاری فارس گفت: « حضور این دولتی‌ها در سفره روباه پیر نشان داد که با جماعتی انگلیسی و غرب‌پرست که متأسفانه در لایه‌های حاکمیت نفوذ کرده‌اند روبه‌رو هستیم...روزگاری مردم در ایام افطار می‌کوشیدند از لقمه حلال فردی پارسا، عالم، اهل دل و عارف استفاده کنند، اما متأسفانه روزگار گویا برای برخی مدیران دولتی تغییر پیدا کرده و می‌کوشند سفره روباه پیر را برای خود انتخاب کنند.. اگر این آقایان توان مالی نداشته و نیاز به یک وعده غذای انگلیسی داشتند، می‌گفتند در مجلس برایشان صدقه جمع‌آوری کنیم.»

روزنامه جوان، روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران نیز در این‌باره نوشت: « در روزگاری که انگلیسی‌ها پیام می‌دهند ایران باید در برجام بماند، ولی ما نمی‌توانیم در عمل کاری برای تعهدات‌مان در برجام بکنیم، این افطاری دادن و افطاری خوردن، حتماً به سلامتی برجام است و مهمانان دولتی افطاری سفارت انگلیس، دانسته یا نادانسته، حلوای سفارت انگلیس را خورده‌اند و فاتحه وطن‌دوستی و عرق ملی را خوانده‌اند.»

با بالا گرفتن انتقادها، راب مارکر ناچار به واکنش و توضیح شد. او نوشت: « ما تعدادی میهمان که شامل دیپلماتها و اشخاص ایرانی بودند را دعوت کردیم. با هدف به اشتراک گذاشتن و شفافیت در مورد آن توییت کردیم. من خبرنگاران منتقد را به یک مراسم افطار دعوت می کنم تا نظرات‌شان را با ما در میان بگذارند.»