.
.
.

ایران برای قاچاق اسلحه و نفت در مرز عراق با سوریه گذرگاه احداث می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شبکه آمریکایی«فاکس نیوز» به نقل از منابع اطلاعاتی غربی گفت تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد ایران در حال احداث گذرگاهی در مرز عراق با سوریه است تا از این طریق راه زمینی امنی برای قاچاق اسلحه و نفت به لبنان در دسترس داشته باشد.

تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده از سوی شبکه فاکس نیوز که پیش‌تر در هفته جاری تصویربرادری شده‌اند نشان از احداث گذرگاهی جدید در دو منطقه مرزی القائم و آلبوکمال میان عراق و سوریه است.

این منطقه از دو طرف تحت کنترل گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران است جایی که ایران از تابستان سال گذشته اقدام به استقرار گسترده نیروهای خود در این مناطق زده است.

بنا به گزارش تحلیل‌گران وب‌سایت (ISI)، [International Statistical Institute] که ماموریت دریافت و تحلیل داده‌های اطلاعات ماهواره‌ای را بر عهده دارند گذرگاه مرزی کنونی بسته است و طی درگیری‌های جنگ ویران شده است، ایرانی‌ها اما با انجام تلاش‌های زیادی در صدد احداث گذرگاه مرزی جدید هستند.

بنا به این گزارش، گذرگاه مرزی جدید الاحداث به ایران این امکان را می‌دهد تا راه زمینی امنی را از عراق به سوریه و سپس بیروت و دریای مدیترانه متصل کرده و از آن طریق به قاچاق اسلحه و نفت دست بزند.

شبکه فاکس نیوز به نقل از منابع منطقه‌ای و غربی گزارش داد که ایران در تلاش است تا از طریق این راه زمینی جدید عملیات قاچاق از جمله قاچاق اسلحه و نفت را به منظور دور زدن تحریم‌های آمریکا ادامه دهد.

کارشناسان می‌گویند بدون نظارت از سوی عراق و سوریه این گذرگاه و راه زمینی به ایران این امتیاز بی‌سابقه را داده تا بتواند هر آن چه را بخواهد از این راه قاچاق کند.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که در پی تهدیدهای اخیر ایران علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه، تنش‌ها میان دو طرف به شدت بالا گرفته است.

همچنین این تحولات در حالی است که رسانه‌های آمریکایی در روزهای اخیر از طرح ایالات متحده برای اعزام هزاران سرباز آمریکایی و علاوه بر آن مهندسان نظامی و یگان‌های راه‌اندازی سامانه‌های پاتریوت به خاورمیانه با هدف تقویت نیروی بازدارندگی و مهار ایران، خبر داده‌اند.