.
.
.

فرانسه: اروپا در برابر تهدیدهای ایران سر فرود نمی‌آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برونو لومر وزیر دارایی فرانسه سه‌شنبه 21 مه تاکید کرد که تهدیدهای ایران در خروج از توافق هسته‌ای (برجام) کمکی به پایه گذاری سازوکار تجاری تعامل میان ایران و اروپا نمی‎‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، لومر افزود که «اروپا در برابر تهدیدهای ایران سر فرود نمی‌آورد».

او در عین حال افزود که اروپایی‌ها در زمینه تاسیس سازوکار تجارت با ایران، با فشارهای بزرگی از سوی ایالات متحده مواجه هستند.

ایران بارها تهدید به خروج از توافق هسته‌ای یا کاهش اجرای تعهداتش در این توافق کرده است. از اول ماه مهم ایران اجرای بخشی از تعهدات خود در چارچوب برجام را تعلیق و تهدید کرد در صورت بهره‌مند نشدن از فواید توافق، هر دو ماه بخشی از تعهدات را تعلیق می‌کند.

توافق هسته‌ای (برجام) سال 2015 میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق در برابر محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور به خاطر این فعالیت‌ها، لغو یا تعلیق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا اما این توافق را که در زمان باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین منعقد شده بود، ضعیف و ناکافی می‌داند؛ از این رو از آن خارج شده و دستور از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد. این تحریم‌ها باعث شد بسیاری از شرکت‌های خارجی از ایران خارج شده و دادوستد مالی با این کشور متوقف شود.

جمعه گذشته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از «دوستان» این کشور که طرف برجام هستند، خواست «گام‌های ملموس» برای حفظ این توافق بردارند.

شایان ذکر است که آوریل گذشته ظریف گفته بود که اتحادیه اروپا، در دور زدن تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران ناتوان است. او همچنین افزود: «به فشار بر اروپایی‌ها برای عمل به تعهدات‌شان ادامه می‌دهیم».

حشمت‌الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران هم سه‌شنبه گفت: « «اروپایی‌ها فقط به برجام آویزان شده اند و اقدامی برای حفظ آن نمی‌کنند و بعید است اینستکس را هم اجرایی کنند».

اینستکس ساز و کاری مالی است که با توجه به تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اروپایی‌ها پیشنهاد راه اندازی آن را برای ادامه مبادلات اقتصادی و مالی با ایران ارائه دادتند. این ساز و کار اما تا کنون راه اندازی نشده است.

فلاحت پیشه با اشاره به آن‌چه «بد عهدی‌های اروپایی‌ها برای حفظ برجام» توصیف کرد، گفت: «اروپایی‌ها تاکنون نشان داده اند بازیگر مستقلی در تحولات نیستند و منتظرند بین ایران و آمریکا شرایط تازه ای شکل گیرد».