.
.
.

ترامپ: چنانچه ایران علیه آمریکا اقدام کند با نیرویی بزرگ مواجه خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا دوشنبه 20 مه تاکید کرد چنانچه ایران تلاش کند علیه منافع ایالات متحده در خاورمیانه اقدام کند، با «نیرویی بزرگ» مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ترامپ که هنگام خروج از کاخ سفید برای حضور در برنامه‌ای در پنسیلوانیا با خبرنگاران سخن می‌گفت، اظهار داشت که تهران دشمنی شدیدی علیه واشینگتن آغاز کرده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد که همچنان آماده گفت‌وگو با ایران است «هنگامی که آن‌ها آماده باشند».

پیش از این ترامپ در توئیتی نوشته بود که کشورش به دنبال مذاکره با ایران نرفته و چنانچه ایرانی‌ها خواهان مذاکره هستند، باید گام نخست را بردارند.

ترامپ نوشت: «رسانه‌های اخبار جعلی، خبری دروغینی منتشر کردند که از آن آگاهی ندارند. این خبر می‌گوید که ایالات متحده تلاش می‌کند با ایران مذاکره کند. این گزارش دروغ است». او توضیح نداد که به کدام گزارش اشاره دارد.

ترامپ اضافه کرد: «ایران هنگامی که آماده باشد، با ما تماس خواهد گرفت. اما در این مدت اقتصادش به سقوط ادامه خواهد داد. من برای مردم ایران بسیار غمگینم».

هشدار ترامپ به ایران

پیش از این نیز بامداد دوشنبه، ترامپ بر میزان تهدید افزود و در توئیتین وشت: «چناچه ایران ایالات متحده را هدف حمله قرار دهد، این رسما پایان ایران خواهد بود».

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به این توئیت ترامپ واکنش نشان داد و در توئیتی نوشت که تهدیدهای رئیس‌جمهوری آمریکا «ایران را نابود نخواهد کرد».

این تهدید پس از آن بیان شد که یک راکت کاتیوشا به نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه حفاظت شده سبز بغداد پایتخت عراق شلیک شد که البته خساراتی برجای نگذاشت.

تنش میان واشینگتن و تهران از زمانی که ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد، علیه این کشور تحریم‌های سخت‌گیرانه‌ای اعمال کرد و سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد، شدت گرفت.

بالا رفتن تنش باعث شد آمریکا یک ناو هواپیمابر و تعدادی بمب‌افکن بی-52 به منطقه خلیج بفرستد که هدف از آن «مقابله با تهدیدهای احتمالی ایران» اعلام شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین از کارمندان «غیر ضروری» خود خواست به دلیل وجود تهدیدهایی از سوی گروه‌های مسلح عراقی پشتیبانی شده از سوی ایران، عراق را ترک کنند.

کنگره وارد بحران می‌شود

در همین راستا، دستیارانی در کنگره آمریکا اعلام کردند که مسئولان بلندپایه‌ای از دولت آمریکا سه‌شنبه دو مجلس سنا و نمایندگان را در جریان تحولات مرتبط با ایران قرار خواهند داد. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که کنگره از دولت خواست اطلاعات بیشتری درباره تنش میان دو کشور ارائه دهد.

دستیاران گفتند که مایک پومپئو وزیر امور خارجه، پاتریک شاناهان سرپرست وزارت دفاع، ژنرال ژوزف دن‌فورد رئیس ستاد مشترک آمریکا و یک نماینده از سازمان اطلاعات که نامش فاش نشده، در کنگره گزارش ارائه خواهند داد.