.
.
.

ضربه‌ای دیگر به «هواوی» با قرار گرفتن در لیست سیاه؛ گوگل مجوز خود را لغو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا شرکت هواوی را در لیست سیاه تجاری کشورش قرار داد، گوگل دوشنبه 20 مه اعلام کرد که امکان به‌روزرسانی نرم‌افزار اندروید و دیگر محصولات گوگل را برای این شرکت چینی محدود می‌کند.

گوگل در صفحه توئیتری خود اعلام کرد: «ما تضمین می‌کنیم، در حالی که از دستورات دولت آمریکا تبعیت ‌می‌کنیم، به ارائه خدماتی مانند گوگل پلی و خدمات امنیتی گوگل پلی پروتکت به هواوی ادامه دهیم.»

خبرگزاری رویترز گزارش داد، این مسئله باعث می‌شود تا گوشی‌های هوشمند آینده شرکت هواوی امکان دریافت مجوز اختصاصی گوگل برای عرضه اندروید کامل را نداشته باشند و هواوی باید از نسخه متن باز اندروید برای عرضه تلفن‌های هوشمند خود استفاده کند.

گوگل ضمن اشاره به این مسئله که گوگل تنها به دستورهای دریافتی از طرف دولت آمریکا عمل می‌کند و دخالتی در این مسئله ندارد، اعلام کرد که تنها ابزاری که از طرف شرکت گوگل در تلفن‌های هوشمند هواوی امکان کارکرد خواهند داشت شامل ابزار امنیتی Google Play Protect است و این شرکت به احتمال زیاد در آینده نمی‌تواند مواردی نظیر سرویس‌های اختصاصی گوگل شامل گوگل پلی سرویس و گوگل پلی استور را به کاربران تلفن‌های هوشمند خود ارائه دهد.

بر این اساس، هواوی از این پس محدود به استفاده از پروژه متن باز و خام اندروید است و اپلیکیشن‌های گوگل و سرویس‌های مربوط به این شرکت دیگر در گوشی‌های هواوی امکان نصب به صورت پیش‌فرض را ندارند.

اداره دونالد ترامپ روز پنجشنبه 16 مه 2019، شرکت هواوی را به لیست سیاه تجاری نشاند که بلافاصله محدودیت‌هایی علیه این شرکت اعمال شد و اکنون گوگل نیز مجوز گوشی‌های این شرکت را لغو کرد.