.
.
.

ترامپ: نمی‌خواهیم ایران به اسلحه اتمی دست یابد.. توافق اوباما با آن‌ها هولناک بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا بامداد دوشنبه 20 مه در مصاحبه با شبکه آمریکایی «فاکس نیوز» گفت که ایالات متحده نمی‌خواهد ایران به اسلحه اتمی دست یابد.

او ادامه داد که ایران مدت‌ها به یک «معضل» تبدیل شده و توافق هسته‌ای که باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا با ایران منعقد کرد «هولناک» است.

اشاره ترامپ به توافقی است که سال 2015 میان ایران و گروه‌های 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق در برابر محدود شدن برنامه اتمی ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تغلیق شد.

ترامپ که از ابتدا مخالف این توافق بود، ماه مه 2018، خروج واشینگتن از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام و دستور از سرگیری تحریم‌ها علیه این کشور را صادر کرد. او می‌گوید خواهان توافقی فراگیرتر با ایران است.

ترامپ در این مصاحبه گفت: «نمی‌‎‌خواهم با ایران بجنگم، اما ایران اتمی یا ایرانی که ما را تهدید کند هم نمی‌خواهم».

او افزود: «تحریم‌های آمریکا تاثیر ویرانگری بر اقتصاد ایران گذاشته است».

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: «از آغاز ریاست‌جمهوری من، پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا)، 15 موضع را رصد کرد که یا برای یاران است یا برای گروه‌های هوادارش».

پیش از این مصاحبه ترامپ به نظام ایران درباره پیامدهای تهدید ایالات متحده هشدار داده و در توئیتی نوشته بود: «چنانچه ایران جنگ بخواهد، این به طور رسمی پایانش خواهد بود. بار دیگر هیچ گاه ایالات متحده را تهدید نکنید».

این توئیت در پی سقوط یک راکت کاتیوشا در نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد پایتخت عراق نوشته شد.

شاهدان عینی از به صدا درآمد آژیر خطر در محوطه سفارت سخن گفتند. خبرنگار شبکه العربیه گزارش داد که همه نشان‌ها می‌گوید «هدف سفارت آمریکا بود».

این انفجار در حایل روی داد که تنش در منطقه میان ایالات متحده و ایران بالا گرفته است. آمریکا کارمندان غیرضروری خود را از سفارت‌خانه و کنسولگری‌هایش از عراق خارج کرد.