.
.
.

ولادیمیر پوتین: خواهان بازگشت کامل روابط با واشینگتن هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولادیمیر پوتین، رییسجمهوری روسیه، سه‌شنبه 14 ماه مه اعلام کرد که او خواهان «بازگشت کامل روابط» میان روسیه و ایالات متحده آمریکا است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه این سخنان خود را همزمان با دیدار مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا از مسکو مطرح کرده است.

پوتین ضمن استقبال از مایک پمپئو در منزلش در تفریحگاه سوچی در سواحل دریای سیاه گزارش اخیر روبرت مولر، دادستان ویژه تحقیقات درباره ادعاهای مطرح شده مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را «تحقیقاتی کاملا واقع‌بینانه» توصیف کرده و تحسین کرد.

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا سه‌شنبه 14 مه در کنفرانس خبری مشترک با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در سوچی گفت که با همتای روس‌اش، اوضاع سوریه و رفتارهای ایران در خاورمیانه را به بحث گذاشت.

او افزود که هدف مشترک آمریکا و روسیه، خلع سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره است.

پومپئو افزود که با لاوروف اوضاع در اوکراین و ونزوئلا را هم به بحث گذاشته است. او افزود:«از مسکو خواستیم حمایت از ریاست‌جمهوری نیکلاس مادورو در ونزوئلا را متوقف کند».

او در ادامه گفت: «من امروز این‌جا هستم زیرا ترامپ (رئیس‌جمهوری آمریکا) به بهبود روابط پایبند است».

از سویی وزیر امور خارجه روسیه گفت که با پومپئو گفت‌وگوهایی مفید و صریح داشته است.

لاوروف تاکید کرد که تنش در روابط میان واشینگتن و مسکو، تاثیری منفی بر جهان دارد. او یادآور شد که بر سر توسعه روابط میان روسیه و آمریکا توافق شد.

او گفت که امیدوار است تفاهم‌های بیشتری با آمریکا پس از انتشار گزارش رابرت مولر دادستان ویژه آمریکا درباره دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده صورت گیرد.