.
.
.

صادرات چین به ایران نصف شد.. افت 43 درصدی تجارت میان دو کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های ایرانی به نقل از گمرک چین اعلام کردند که صادرات این کشور به ایران نصف شده و مبادلات تجاری میان دو کشور در سه ماه نخست سال جاری میلادی، با افت 43 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

بنا بر این گزارش‌ها، مبادلات تجاری ایران و چین که در ژانویه تا مارس 2018 بالغ بر 9.98 میلیارد دلار اعلام شده بود در ژانویه تا مارس سال جاری به 5.672 میلیارد دلار کاهش یافت.

این گزارش‌ها می‌افزاید که صادرات چین به ایران در ژانویه تا مارس 2019 با کاهش 56 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به 1.844 میلیارد دلار رسیده است. چین در ژانویه تا مارس سال 2018 بالغ بر 4.32 میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

از سویی ارزش واردات چین از ایران نیز افت زیادی داشته است. چین در ژانویه تا مارس 2018 بالغ بر 5.66 میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده بود که این رقم با کاهش 32 درصدی در ژانویه تا مارس امسال به 3.828 میلیارد دلار رسیده است. نفت کالای عمده وارداتی چین از ایران است.

چین یکی از متحدان ایران به شمار می‌آید که یکی از کشورهای امضا کننده توافق هسته‌ای (برجام) نیز هست. چین همچنین یکی از کشورهایی بود که مشمول معافیت تحریم‌های آمریکا بر نفت ایران بود. البته ایالات متحده این معافیت را تمدید نکرد و از کشورها خواست خرید نفت از ایران را به صفر برسانندذ.