.
.
.

آماده باش ائتلاف بین‌المللی در عراق به دلیل تهدیدهای احتمالی نیروهای وابسته به ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک بیانیه نظامی آمریکا که ائتلاف بین‌المللی برای نبرد با گروه داعش را رهبری می‌کند، سه‌شنبه 14 مه، از «آماده باش کامل» ائتلاف برای مقابله با «تهدیدهای احتمالی گروه‌های وابسته به ایران علیه نیروهای آمریکایی در عراق» خبر داد.

بنا بر این بیانیه، نیروهای ائتلاف شامگاه دوشنبه به دلیل تهدیدهای امنیتی، سطح هشدار را بالا بردند.

دلیل این اقدام رسیدن گزارش‌هایی به نیروهای عراقی از تهدید امنیتی نظامی احتمالی «قریب الوقوع» علیه نیروهای آمریکایی است.

کاپیتان بِل اوربان فرمانده نیروهای میانی آمریکا گفت که منبع این تهدیدها، گروه‌های مورد حمایت ایران است که آن را سازمان‌های اطلاعاتی قابل اعتماد از سوی ایالات متحده و تعدادی از متحدان در منطقه تایید می‌کند.

او با اشاره به بالا بردن وضعیت آماده باش نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه به دلیل وجود تهدید، تاکید کرد که نیروهای آمریکایی به عملیات نظارت از نزدیک برای مقابله با هر تهدید احتمالی در عراق ادامه می‌دهند.

این تحول در حالی روی می‌دهد که آمریکا، تجهیزات و نیروی بیشتری در منطقه خلیج در نزدیکی تنگه هرمز مستقر کرده است. تنش میان واشینگتن و تهران پس از اعمال تحریم‌های سخت‌گیرانه علیه ایران و اعلام این کشور مبنی بر توقف اجرای برخی از تعهدات هسته‌ای‌اش، تشدید شده است.

اختلاف میان آمریکا و متحدانش در ائتلاف

در دیدگاهی مخالف، ژنرال بریتانیایی کریس گیکا که سخنگوی ائتلاف بین‌المللی است، اعلام کرد سطح تهدیدی که شبه‌نظامیان وابسته به ایران برای نیروهای غربی تشکیل می‌دهند، افزایش نیافته است.

او که از بغداد از راه ویدیو کنفرانس با مسئولان وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) سخن می‌گفت، اظهار داشت: «تهدیدی که نیروهای هوادار ایران در عراق و سوریه تشکیل می‌دهند، افزایش نیافته است».

او ادامه داد: «هیچ تغییری در وضعیت یا در نحوه استقرار نیروهای حشد الشعبی شاهد نبودیم».

حشد الشعبی از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراقی تحت حمایت ایران تشکیل شده است.

از ژنرال بریتانیایی درباره تناقض آشکار میان گفته‌هایش و سخنان دولت آمریکا از «تهدیدهای نگران کننده» و «نشانه‌های آشکار» برای حمله به منافع آمریکا در منطقه سوال شد. او پاسخ داد: «ما تهدید را با دقت زیر نظر گرفته‌ایم و تدابیرمان را برای حمایت از نیروهای‌مان به روز می‌کنیم».

او ادامه داد: «آیا من به خاطر میزان خطر نگرانم؟ خیر، این حقیقت نیست. سلسله تدابیری برای حمایت اتخاذ کردیم و معتقدیم به طور کامل کاربردی باشد».

او توضیح داد که ماموریت ائتلاف بین‌الللی در عراق و سوریه، جنگ با داعش است و نه نظام ایران.

او ادامه داد: «ماموریت ما از میان بردن گروه داعش است. ایران نه در دستورهایی که به ما رسیده و نه در سند اداری، یاد نشده است».