فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • موگرینی با حمایت از برجام خواستار عدم تشدید تنش در موضوع ایران شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دوشنبه 13 مه گفت که این اتحادیه به طور کامل از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) حمایت می‌کند و از کشورهای رقیب می‌خواهد از هرگونه تشدید تنش دوری کنند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، موگرینی پیش از جلسه وزرای امور خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان، سه کشور امضا کننده توافق هسته‌ای با ایران گفت: «تا جایی که بتوانیم، به حمایت از توافق هسته‌ای با همه ابزارها و اراده سیاسی‌مان ادامه خواهیم داد».

  این سخنان موگرینی هم‌زمان با سفر مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا به بروکسل برای گفت‌وگو با مقام‌های اروپایی درباره ایران مطرح می‌شود.

  مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا پس از آن‌که به ایران نسبت به «هدف قرار دادن منافع آمریکا، چه در عراق یا افغانستان یا یمن یا هرجای دیگر در خاورمیانه» هشدار داد، تصمیم گرفت دوشنبه 13 مه به بروکسل برود تا با مسئولان آمریکایی درباره «مسائل فوری» متعلق به ایران گفت‌وگو کند.

  به گزارش خبرگزاری‌ها، یک منبع مسئول در وزارت امور خارجه آمریکا با اعلام این خبر گفت که پومپئو سفر خود به مسکو را در جریان سفرش به روسیه لغو کرد و قرار است تنها در استراحتگاه تابستانی سوچی با ولادیمیر پوتین رئیس‌جهوری و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو کند.

  پیش از این پومپئو در مصاحبه با شبکه خبری CBS گفته بود که استقرار جنگ‌افزارهای بیشتر در منطقه، در واکنش به گزارش‌های اطلاعاتی درباره حملات احتمالی ایران و با هدف دفع این حملات و پاسخ به آن در صورت ضرورت صورت می‌گیرد.

  توافق هسته‌ای که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد.

  برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

  اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «بدترین توافق» می‌داند. از این رو ماه مه 2018 ضمن اعلام خروج از توافق، دستور از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را صادر کرد.

  ترامپ می‌گوید که در پی مذاکره با ایران برای دست‌یابی به توافقی جدید و فراگیرتر است که علاوه بر برنامه هسته‌ای، برنامه موشک‌های بالستیک و سیاست‌های خارجی ایران را در بر گیرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران