فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ترکیه برای نجات لیر تنها در یک هفته بیش از 13 میلیارد دلار استقراض کرد

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  بانک مرکزی ترکیه برای تقویت ذخیره ارزی خود و جلوگیری از سقوط ارزش لیر، واحد پول این کشور، تنها در یک هفته 13 میلیارد دلار استقراض کرد.

  به گزارش روزنامه فایننشیال تایمز بانک مرکزی ترکیه استفاده از ابزار اقتراض کوتاه مدت دلار را افزایش داد و رکورد جدیدی در این زمینه به ثبت رساند تا بتواند در صورت بی‌ثباتی عرصه سیاسی و اقتصادی این کشور در پی برگزاری مجدد انتخابات شهرداری استانبول، ذخیره ارزی خود را حفظ کند.

  مجموع قرض‌هایی کوتاه مدت و یک هفته‌ای که بانک مرکزی ترکیه به بانک‌های محلی داد در پایان روز جمعه به 13.4 میلیارد دلار رسید و این مقدار 1.7 میلیارد دلار بیش از هفته گذشته است.

  داده‌ها و اطلاعات موجود نشان می‌دهد که بانک مرکزی از ابزار استقراض برای جلوگیری از سقوط ارزش لیر این کشور استفاده می‌کند.

  برخی سرمایه‌گزاران به فایننشیال تایمز گفته‌اند که بانک‌های محلی این هفته بیش از یک میلیارد دلار لیر از بازارها خریداری کردند و این نشانه‌ای از دخالت در بازار ارز است.

  یکی از تحلیلگران ترک که نخواست نامش فاش شود، گفت که ادامه مداخله در بازار ارز دشوار است، زیرا که 6 هفته به انتخابات مانده و این دخالت‌ها اگر تا شروع انتخابات ادامه یابد، بازار را بی‌ثبات خواهد کرد.

  بیوتر ماتیس، تحلیلگر بازارهای نوپا در رابو بانک نیز گفت: «بانک مرکزی ترکیه ذخیره ارزی کافی در اختیار ندارد که بتواند به شکل مستمر در بازار ارز مداخله کند.

  روزنامه فایننشیال تایمز گفت که بانک مرکزی ترکیه حاضر به اظهار نظر درباره پیش‌بینی‌ها در زمینه افزایش استفاده از ابزار استقراض و ادعاها درباره دخالت این بانک در بازار ارز شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران