.
.
.

هوک: آمریکا خواهان مذاکره با تهران برای توافقی جدید است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رایان هوک رئیس‌ گروه اقدام ایران، روز چهارشنبه 8 مه، گفت، واشنگتن خواهان مذاکره برای توافقی جدید با ایران است.

هوک گفت :«آمریکا تاکنون هزار نهاد و یک فرد را در لیست تحریم‌ها قرار داد و تصمیم دارد تا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال کند».

هوک در مصاحبه با العربیه، گفت:«مفاد و محتوای توافق جدید هسته‌ای با ایران تهیه شده و برای تصویب به کنگره آمریکا ارسال خواهد شد تا کنگره آن را به عنوان یک توافقنامه بررسی کند».

هوک با اشاره به تاثیر تحریم‌ها علیه ایران و همپیمانانش، گفت:«به دلیل بازگرداندن تحریم‌های آمریکا علیه ایران، بحران مالی حزب الله لبنان برملا شد».

هوک بر بر تعهد واشنگتن برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح های هسته ای تاکید کرد و گفت: «مهمترین گام ما رساندن صادرات نفت ایران به صفر است این باعث منع حمایت رژیم تهران از سوی شبه نظامیان خواهد شد».

رئیس گروه اقدام ایران افزود:«هزینه‌های نظامی ایران پس از تحریم‌های جدید کاهش یافت».

رایان هوک اظهار داشت:«بازار نفت ثبات خود را حفظ کرده و پادشاهی سعودی و امارات متحده عربی خلا نفت ایران در بازار را پر خواهند کرد».

او روز چهارشنبه اعلام کرد، هر گونه حمله از سوی ایران به آمریکا یا همپیمانانش با پاسخ شدید و قوی واشینگتن روبرو خواهد شد».

هوک در تماسی تلفنی به خبرنگاران گفت: «ایالات متحده آمریکا خواهان جنگ با ایران نیست اما بیشترین فشار را برای تغییر رفتار تهران وارد خواهد کرد».

او گفت ممکن است ایران سیاست خارجی خود را تغییر دهد.

هوک گفت، عدم پایبندی ایران از تعهداتش در برابر توافقنامه هسته‌ای سال 2015 خلاف قوانین بین‎‌المللی است.

واکنش وزیر خارجه ایران به هوک

وزیر امور خارجه ایران به اظهارات رایان هوک که در آن خواهان انعقاد پیمانی جدید با ایران شده بود، واکنش نشان داد.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف در واکنش به اظهارات رایان هوک،‌ رئیس‌ گروه اقدام ایران در توییتر نوشت: «آمریکا برجام را «توافقی شخصی میان دو دولت» خوانده و ادعا کرده که «به‌دنبال یک پیمان جدید است»، غلط است. این یک توافقنامه بین‌المللی است که مورد تایید یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است. به علاوه، آمریکا تعهدات پیمانی خود را هم نقض کرده و با دو پرونده در دیوان بین‌المللی دادگستری روبروست. ظاهرا آمریکا درخواست برای صلح را فقط به سخره می‌گیرد.»

ایران هفته گذشته تهدید کرد، چنانچه کشورهای قدرتمند جهان در قبال تحریم‌های آمریکا علیه تهران از این کشور حمایت نکنند، به توافق هسته‌ای پایبند نخواهد ماند.