.
.
.

نصف اسکناس‌های موجود در استرالیا غلط املایی دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بانک مرکزی استرالیا هنگام چاپ اسکناس 50 دلاری این کشور متوجه 3 غلط املایی موجود در آن نشد و 184 میلیون ورق اسکناس 50 دلاری دارای اشتباه نگارشی را چاپ و به بازار روانه کرد. این مقدار اسکناس معادل نصف کل اسکناس‌های موجود در بازارهای این کشور است.

در اسکناس 50 دلاری استرالیا نقل قولی از ادیث کوان، اولین زن استرالیایی که در حد فاصل سال‌های 1921 و 1924 به پارلمان این کشور راه یافت، درج شد و کلمه مسئولیت به جای آنکه به شکل صحیح Responsibility نوشته شود، به شکل Responsibilty نوشته شد. این اشتباه 3 بار روی این اسکناس تکرار شد. یکی از شنوندگان رادیو «تریپل ام» تصویری بزرگ شده از این اسکناس را به این رادیو فرستاد و گفت که این اشتباه سه بار روی این اسکناس تکرار شده است.

اسکناس 50 دلاری شایع‌ترین اسکناس موجود در استرالیاست و نیمی از کل اسکناس‌های موجود در بازارهای این کشور را تشکیل می‌دهد. نسخه جدید این اسکناس از 18 اکتبر 2018 به بازار عرضه شد و دارای ویژگی‌های امنیتی جدیدی است که مانع جعل آن می‌شود. این اسکناس همچنین دارای ویژگی‌های دیگری است که استفاده از آن برای نابینایان را نیز ممکن می‌کند.

سخنگوی بانک مرکزی استرالیا درباره این اشتباه به خبرگزاری رویترز گفت که این بانک از اشتباه پیش آمده اطلاع دارد و در نسخه‌های بعدی که از این اسکناس چاپ می‌شود، آن را رفع خواهد کرد.

در گزارش‌های بانک مرکزی استرالیا آمده که این بانک در سال 2017/2018 حدود 227 میلیون اسکناس چاپ کرد که 184 میلیون ورق آنها، اسکناس 50 دلاری بوده‌اند. این بانک هنوز به پرسش‌ها درباره احتمال جمع‌آوری اسکناس‌های دارای اشتباه املایی پاسخی نداده است.