.
.
.

مخالفت اروپا با ضرب‌الاجل ایران.. پایبندی تهران به برجام را زیر نظر داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کشورهای اروپایی عضو توافق هسته‌ای (برجام) و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پنجشنبه 9 با ضرب‌الاجل 60 روزه تعیین شده از سوی ایران پیش از تعلیق تعهدات هسته‌ای بیشتر، مخالفت کردند.

به گزارش خبرگزاری‌ها و همچنین خبرنگار العربیه در بروکسل، سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان به علاوه موگیرینی در بیانیه مشترکی تاکید کردند «با هشدار مخالفیم و احترام ایران به تعهدات هسته‌ای‌اش را بار دیگر ارزیابی می‌کنیم».

این بیانیه از تعلیق برخی از تعهدات هسته‌ای از سوی ایران «به شدت» ابراز نگرانی کرده و افزوده است که اتحادیه اروپا از نزدیک، میزان پایبندی ایران به تعهداتش را زیر نظر دارد.

این بیانیه تاکید کرده است که اتحادیه اروپا به لغو تحریم‌های مرتبط با توافق هسته‌ای، پایبند است و از طرف‌های دیگر خواسته دست به اقدام‌های یک‌جانبه‌ای که می‌تواند جلوی اجرای توافق را بگیرد، پرهیز کنند.

بیانیه اروپایی تاکید کرده است که توافق هسته‌ای، دستاوردی مهم در نظام منع گسترش جنگ‌افزاریهای اتمی است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نقشی اصلی در نظارت بر اجرای توافق دارد.

ضرب‌الاجل ایران

ایران چهارشنبه اجرای برخی تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای را به دلیل آن‌چه حروج آمریکا از این توافق و عمل نکردن دیگر کشورها به تعهدات‌شان خواند، متوقف کرد. اجرای برخی تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای را متوقف کرد.

ایران همچنین تهدید کرد چنانچه طی 60 روز، مذاکرات منتج به توافقی صورت نگیرد که طی آن بتواند از «فواید» توافق هسته‌ای به ویژه در بخش‌های نفت و بانکداری بهره‌مند شود، اقدامات بیشتری در جهت توسعه برنامه هسته‌ای خود انجام خواهد داد.

ایران همچنین هشدار داد در صورت احاله پرونده‌اش به شورای امنیت سازمان ملل متحد، «واکنشی قاطع» نشان خواهد داد.

توافق هسته‌ای که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، این توافق را که در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما منعقد شده بود، «بدترین توافق» می‌داند. از این رو ماه مه 2018 ضمن اعلام خروج از توافق، دستور از سرگیری تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را صادر کرد.