.
.
.

میلیون‌ها گونه جانوری و گیاهی در خطر انقراض هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک گزارش مستند اسکای نیوز، سه‌شنبه 7 می 2019 اعلام کرد که میلیون‌ها گونه جانوری و گیاهی در خطر انقراض هستند و این مشکل در حال حاضر بیش از هر زمان دیگری در تاریخ بشر محسوس است. سال به سال و روز به روز گونه‌های بیشتری منقرض می‌شوند و مسبب این مشکل بزرگ، فعالیت‌های انسان است.

یافته‌های علمی گونه‌های جانوری و اکوسیستم جهان، توسط 450 کارشناس از 50 کشور جهان در ایالات متحده آمریکا برای بررسی این معضل گردآوری شدند.

نتایج نشان داد که بیش از نیم میلیون از گونه‌های روی زمین، سکونت‌گاه‌های کافی برای مدت طولانی ندارند، در نتیجه ممکن است منقرض شوند. مشکل انقراض در اقیانوس‌ها نیز به همین صورت است.

اما با وجود سناریویی که به نظر می‌رسد حاکی از تمام شدن زندگی در زمین باشد، دانشمندان اعتقاد دارند، با همکاری شرکت‌ها، دولت‌ها و آحاد مردم، هنوز فرصت برای جبران این مشکل و احیای زمین وجود دارد.

همچنین آمار نشان داد که 40 درصد دوزیستان، 33درصد مرجان‌ها، یک سوم کل جانوران غول پیکر دریایی و در حدود 10 درصد حشرات در معرض انقراض هستند.

حداقل 680 گونه از مهره‌داران از جمله، حیوانات، پرندگان، نرم‌تنان، ماهی‌ها و دوزیستان هستند که از سال 1500 میلادی رو به انقراض رفتند.

مهمترین علت انقراض گونه‌ها، تغییر اقلیم‌شان است.‌ سه چهارم زمین، به خاطر رشد شهرسازی تغییر پیدا کرده است.