.
.
.

هند پیشنهاد «مبادله کالا به کالا» برای ادامه تجارت با ایران را مطرح کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هند از زبان سفیرش در تهران، پیشنهاد مبادله کالا با کالا در تجارت با ایران برای حل مشکلات بانکی ناشی از تحریم‌های ایالات متحده آمریکا شد.

به گزارش روز یکشنبه 5 مه روزنامه «جهان صنعت»، گادام دارمندرا سفیر جدید هند در تهران گفت که کشورش به دنبل رویکردها و روش‌های جدیدی در ارتباط با مناسبات خود با ایران است.

دارمندرا به تجارت 14 میلیارد دلاری روابط تجاری ایران و هند اشاره کرد و گفت: «اگر بتوانیم در روند تجارت خود، محصولات جدیدی را اضافه کنیم، حجم مناسبات بین دو کشور افزایش خواهد یافت».

سفیر هند در تهران با اشاره به مشکلات پیشین تجارت با ایران در بخش بانکی، از رایزنی با مقامات یک بانک جدید و استفاده از خدمات آن در توسعه روابط تجاری با ایران خبر داد.

دارمندرا مذاکره در مورد تجارت ترجیحی بین دو کشور را از جمله برنامه‌های آتی هند در ارتباط با ایران عنوان کرد و افزود: «مبادله کالا با کالا ایده خوبی است که می‌تواند در دور زدن مشکلات بانکی ناشی از تحریم‌ها علیه ایران به ما کمک کند».

هند یکی از خریداران عمده نفت از ایران است که با اعلام آمریکا مبنی بر عدم تمدید معافیت تحریم‌های نفتی ایران، با مشکلاتی در این زمینه روبرو شده است.

ایالات متحده می‌گوید می‌خواهد صادرات نفت ایران را به صفر برساند.

ماه مه 2018 دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا خروج کشورش را از توافق هسته‌ای با ایران و از سرگیری تحریم‌ها علیه این کشور اعلام کرد.

ماه نوامبر 2018، آمریکا بسته دوم تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفت که شامل تحریم نفت هم می‌شود.

توافق هسته‌ای که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شده بود. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

اما ترامپ این توافق را «بدترین توافق» می‌داند. دولت کنونی آمریکا بر تهران به منظور محدود کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی‌اش و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای فشار می‌آورد.

در کنار تحریم‌ها، آمریکا معافیت‌هایی شش ماهه به هشت کشور به منظور ادامه خرید نفت از ایران به مدت 6 ماه ارائه داد. این کشورها عبارتند از چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان.

اما حدود دو هفته پیش ترامپ اعلام کرد معافیت‌ها را تمدید نخواهد کرد و این کشورها فرصت دارند تا اول ماه مه، خرید نفت از ایران را به صفر برسانند، در غیر این صورت با مجازات‌های آمریکا روبرو خواهند شد.