فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اجرای طرح ترامپ برای رساندن صادرات نفت ایران به صفر آغاز شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  معافیت‌هایی که ایالات متحده آمریکا به برخی از کشورها برای ادامه خرید نفت از ایران داده بود، به پایان رسید و اجرای طرح دونالد ترامپ رئیس‌‌جمهوری آمریکا برای رساندن صادرات ایران به صفر، از امروز پنجشنبه 2 مه آغاز شد؛ گامی که به منظور افزایش فشار بر تهران برای مذاکره بر سر برنامه‌های هسته‌ای و موشکی‌اش و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای‌اش برداشته می‌شود.

  با پایان معالفیت‌های داده شده به 8 کشور از جمله چین، هند، کره جنوبی و ترکیه، این کشورها دیگر نمی‌توانند از ایران نفت بخرند.

  واشینگتن به دنبال آن است تا صادرات نفت ایران به طور کامل متوقف شده و تهران از منبع اصلی درآمدی‌اش منع شود.

  فشارهای آمریکا بر ایران به رساندن اقتصاد این کشور تا مرز سقوط انجامیده است. تا کنون صادرات نفت ایران به میزان 53 درصد کاهش یافته است. ماه مه سال گذشته صادرات نفت ایران به 1.3 میلیون بشکه در روز رسیده بود.

  چین به تنها روزانه 500 هزار بشکه نفت از ایران می‌خرید. هند هم 405 هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کرد. کره جنوبی خریدار 258 هزار بشکه نفت ایران به صورت روزانه بود.

  در همین حال اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد که ذخیره نفت خام هفته گذشته به بلاترین سطح از دسامبر 2017 رسید . بنا بر این اعلام، ذخیره‌های نفت خام به میزان 9.9 میلیون بشکه افزایش یافت و از پیش‌بینی‌های تحلیلگران بسیار فراتر رفت. تحلیلگران افزایش ذخیره به میزان یک و نیم میلیون بشکه را پیش‌بینی کرده بودند.

  دولت آمریکا می‌گوید که تولید نفت خام آمریکا هفته گذشته رکورد شکست و به افزایش روزانه 100 هزار بشکه به 12.3 میلیون بشکه در روز رسید.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران