.
.
.

فراخوان گوایدو برای برگزاری «بزرگترین تظاهرات اعتراضی» در تاریخ ونزوئلا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انتظار می‌رود ونزوئلایی‌ها امروز چهارشنبه 1 مه برای مشارکت در تظاهرات اعتراضی که خوان گوایدو رهبر اپوزیسیون آن را «بزرگترین» تظاهرات در تاریخ کشور توصیف کرد، به خیابان‌ها بروند.

این تظاهرات قرار است یک روز پس از آن برگزار شود که گوایدو از ارتش خواست نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا را سرنگون کند.

در جسورترین اقدامی که گوایدو برای کسب تایید نیروهای مسلح انجام داد، بامداد سه‌شنبه 30 آوریل روبروی پایگاه نیروی هوایی در کارکاس پایتخت ونزوئلا حضور یافت در حالی که ده‌ها تن از نیروهای گارد ملی او را احاطه می‌کردند. او در پیامی ویدیویی خواستار پیوستن نیروهای مسلح به خود و سرنگونی دولت مادورو شد؛ اقدامی که اعتراض‌هایی خشونت‌آمیز برانگیخت و در نتیجه آن ده‌ها تن زخمی شدند. اما هیچ نشان روشنی از جدایی فرماندهان نیروهای مسلح و پیوستن‌شان به گوایدو تا کنون دیده نشده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گوایدو در پیامی تصویری که شامگاه سه‌شنبه در حساب‌های خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد گفت: «می‌دانیم که مادورو در میان نیروهای مسلح، از حمایت و احترام برخوردار نیست. دیدیم که اعتراض‌ها نتیجه می‌دهد. باید به فشارها ادامه دهیم».

میزان مشارکت در تظاهرات اعتراضی آزمایشی مهم برای گوایدو است، به ویژه این‌که احساس ناخرسندی میان برخی معترضان در نتیجه بقای دولت مادورو پس از بیش از 3 ماه تظاهرات در حال افزایش است. آن هنگام گوایدو که ریاست پارلمان ونزوئلا را بر عهده دارد، با استناد به قانون اساسی، خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت کشور منصوب کرد و گفت انتخاب دوباره مادورو در ماه مه 2018 غیر قانونی بود.

گوایدو در این اقدام از حمایت ایالات متحده آمریکا و اکثر کشورهای غربی برخوردار شد. اما اکثر نیروهای مسلح ونزوئلا در کنار مادورو ایستادند که از حمایت متحدانی همچون روسیه، چین و کوبا برخوردار است. این وضعیت تلاش‌های گوایدو را برای در دست گرفتن دولت به صورت موقت و فراخوان برای انتخابات جدید، ناکام گذاشت.

از سویی مادورو که یک سوسیالیست است نیز از هواداران خود خواست امروز چهارشنبه دست به تظاهرات بزنند.