ویدیو.. درگیری‌های شدید در خیابان‌های ونزوئلا.. آمریکا: همه گزینه‌ها مطرح است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خودروهای زرهی نیروهای امنیتی و ارتش ونزوئلا سه‌شنبه 30 آوریل به سوی معترضان علیه دولت نیکلاس مادورو به حرکت درآمدند تا به تحرک جدید خوان گوایدو رهبر اپوزیسیون پایان دهند.

این در حالی که آمریکا ضمن اعلام حمایت از گوایدو تاکید کرد که همه گزینه‌ها درباره اوضاع ونزوئلا مطرح است.

سه‌شنبه گوایدو خطرناک‌ترین تحرک اعتراضی خود را در خیابان‌های کارکاس پایتخت ونزوئلا آغاز کرد. او در تلاش است انقلابی نظامی علیه مادورو به راه بیاندازد.

گوایدو طی ماه‌های گذشته اعتراض‌های مسالمت‌آمیزی علیه دولت مادورو رهبری کرد. او که ریاست پارلمان ونزوئلا را بر عهده دارد، خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت کشور معرفی کرد. این اعلام از سوی آمریکا و شماری دیگر از کشورها به رسیمت شناخته شد.
با این وجود تا کنون به نظر می‌رسد شورش ناگهانی که «عملیات آزادی» نام گرفته، تا کنون از حمایت نظامی محدودی برخوردار شده است.

حوادث روز سه‌شنبه پس از آن آغاز شد که گوایدو در حالی که ده‌ها تن از نیروهای گارد ملی او را احاطه می‌کردند، ویدیویی 10 دقیقه‌ای منتشر کرد که در نزدیکی پایگاه هوایی کاراکاس ضبط شده است. او در این ویدیو از مردم و نیروهای مسلح خواست به تحرک آخر برای سرنگونی مادورو بپیوندند.

خوان گوایدو رهبر اپوزیسیون در کنار نظامیان هوادار خود
خوان گوایدو رهبر اپوزیسیون در کنار نظامیان هوادار خود

در کنار گوایدو، لیپودو لوپز راهنمای سیاسی‌اش و یکی از برجسته‌ترین چهره‌های اپوزیسیون ایستاده بود که از در 2014 در زندان به سر می‌برد. لوپز اعتراض‌های ضد دولتی را در آن سال رهبری کرده بود.

لوپز گفت که توسط نیروهای امنیتی هوادار گوایدو از حبس خانگی آزاد شده است.

او ادامه داد: «می‌خواهم به مردم ونزوئلا اعلام کنم که اکنون زمان مناسب برای تظاهرات خیابانی و همراهی این سربازان ملی گرا است».

پس از آن تظاهرات در مناطق مختلفی از ونزوئلا به ویژه کاراکاس در گرفت؛ تظاهراتی که با خشونت همراه بود.

آمریکا: همه گزینه‌ها مطرح است

پس از این حوادث جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا گفت که تمام گزینه‌ها برای تعامل با اوضاع ونزوئلا مطرح است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بولتون ادامه داد: «آن‌چه در ونزوئلا روی می‌دهد کودتا نیست، بلکه تلاش رئیس‌جمهوری قانونی برای کنترل اوضاع کشور است».

پیش از او هم دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، ضمن اعلام حمایت از گوایدو گفت که ایالات متحده «در کنار مردم ونزوئلا» می‌ایستد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید