سفیر آمریکا: نخست‌وزیر ژاپن هم تمایل دارد صادرات نفت ایران متوقف شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ویلیام هاگرتی سفیر آمریکا در ژاپن می‌گوید که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و شنزو آبه نخست‌وزیر ژاپن، به صورت مشترک تمایل دارند صادرات نفت ایران متوقف شود.

خبرگزاری رویترز یکشنبه 28 آوریل به نفل از هاگرتی گزارش داده است که دونالد ترامپ و شنزو آبه ابراز امیدواری کرده‌اند تا «ایران راه خود را تغییر داده و مسیری مسالمت‌آمیز و رو به جلو برگزیند».

این سخنان پس از آن مطرح می‌شود که ترامپ و آبه اخیرا با یکدیگر در واشینگتن دیدار کرده‌اند. تا کنون ژاپن به اظهارات سفیر آمریکا واکنش نشان نداده است.
این در حالی است که ژاپن یکی از خریداران نفت ایران بود و برای ادامه خرید نفت، مشمول معافیت موقت از آمریکا شده بود. ایالات متحده اما هفته گذشته اعلام کرد معالفیت‌ها را تمدید نخواهد کرد. ژاپن اما گفته بود که تلاش می‌کند مجددا از معافیت برخوردار شود.

ماه نوامبر 2018، آمریکا بسته دوم تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفت که شامل تحریم نفت هم می‌شود. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به صورت یک‌جانبه‌، خروج از توافق هسته‌ای منعقد شده در سال 2015 را اعلام کرد.

این توافق میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شده بود. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

اما ترامپ این توافق را «بدترین توافق» می‌داند. دولت کنونی آمریکا بر تهران به منظور محدود کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی‌اش و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای فشار می‌آورد.

در کنار تحریم‌ها، آمریکا معافیت‌هایی شش ماهه به هشت کشور به منظور ادامه خرید نفت از ایران به مدت 6 ماه ارائه داد. این کشورها عبارتند از چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان.

اما هفته گذشته ترامپ اعلام کرد معافیت‌ها را تمدید نخواهد کرد و این کشورها فرصت دارند تا اول ماه مه، خرید نفت از ایران را به صفر برسانند، در غیر این صورت با مجازات‌های آمریکا روبرو خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید