«زهران هاشم» طرّاح حملات سریلانکا در حمله‌ای انتحاری کشته شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات سریلانکایی روز جمعه 26 آوریل از کشته شدن زهران هاشم، طرّاح حملات انتحاری در این کشور که یکشنبه گذشته تعدادی از کلیساها و هتل‌های کلمبو پایتخت و خارج از آن را هدف قرار داد و باعث مرگ صدها تن و مجروح شدن صدها تن دیگر شد، خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، مایتریپالا سیریسنا، رییس جمهوری سریلانکا گفت زهران هاشم، تندرویی که نقش اساسی در حملات روز یکشنبه کشور را بر عهده داشت در حمله‌ای که به هتل‌ «شانگریلا» در کلمبو پایتخت صورت گرفت کشته شده است.

رییس جمهوری سریلانکا توضیح داد که زهران هاشم به همراه یک عامل انتحاری دیگر به نام «الهام» دست به حمله انتحاری در هتل یادشده زده بود.

از سویی، ویدیوئی که گروه داعش سه‌شنبه پخش کرد تا از طریق آن مسئولیت حملات را بر عهده بگیرد، زهران هاشم را به صورتی آشکار و به وضوح در حالی نشان می‌دهد که 7 تن دیگر از عاملان حملات انتحاری روز یکشنبه در کنار او ایستاده‌اند و همگی پیروی خود از «ابوبکر البغدادی» رهبر گروه داعش را اعلام می‌کنند.

از طریق همین ویدیو هویت محمد زهران شناسایی شد که فردی واعظ از شرق سریلانکا است که به خاطر آرای تندروانه‌اش معروفیت داشت.

دستگاه اطلاعاتی سریلانکا بر این باور است که زهران که به زبان تامیل سخن می‌گوید، خود طرّاح حملات خونبار روز یکشنبه است.

پیش از این دولت سریلانکا، زمانی که یک سازمان تروریستی به نام «جماعت ملی توحید» را مسئول حملات اعلام کرد، انگشت اتهام را به‌طور غیر مستقیم به سوی هاشم نشانه رفت.

از سویی پلیس سریلانکا نیز گفت، هاشم که لقب «هاشمی» گرفته، خود رهبر این جماعت است.

این گروه در گذشته به تخریب مجسمه‌ها و نمادهای بودا و همچنین پخش خطبه‌های تندروانه رهبر خود، زهران یا «هاشمی» شهرت داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید