یک زن روسی در آمریکا به جرم جاسوسی محاکمه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ماریا بوتینا، روز جمعه 26 آوریل 2019، در دادگاه فدرال آمریکا به جرم جاسوسی محکوم شد. این زن روسی، به نفوذ در گروه حامی اسلحه در آمریکا متهم شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، بوتینا، کار خود را ابتدا با تحصیل در دانشگاه واشنگتن شروع کرد سپس خود را از حامیان اسلحه جلوه داد تا بتواند در دموکرات‌ها نفوذ کند که به محض اطلاع از این کارش تبعید شد.

تعقیب کنندگان پرونده این زن، خواستار مجازاتش شدند و دادستان آمریکا، تانیا چوتکان، بوتینا را به 18 ماه زندان محکوم کرد. وکلای بوتینا از زمان تشکیل پرونده‌اش در جولای سال گذشته، دست به کار شدند و خواستار لغو حکم زندان وی یا کاهش مدت زمان حبسش شده بودند.

از سوی دیگر، تعقیب کنندگان پرونده، اذعان کردند که مارینای 30 ساله، از انجام دسیسه و ارسال اطلاعات به دولت روسیه آگاهی کامل داشته و هیچ توجیهی برای بخشش وی وجود ندارد. گروه محاکمه کننده توضیح داد: ممکن است صفت جاسوس دقیقا در مورد مارینا صدق نکند و دقیقا به این منظور تربیت نشده باشد اما کارهایی انجام داده و اطلاعاتی را ارسال کرده که ممکن است امنیت ایالات متحده را به خطر بیندازد.

مدافعان این زن روسی در پاسخ گفتند: نام و آبروی این زن رفته است و 9 ماه در واشنگتن و یک ماه در ویرجینیا زندانی کشیده است و از خانواده اش هم دور افتاده و این برای محکومیتش کافی است.

بوتینا جرم انتقال اطلاعات را پذیرفته است

بخش قضایی آمریکا اظهار کرد: بوتینا با یک گروه رسمی در روسیه ارتباط داشته و با کمک دو آمریکایی و لابیگری توانسته به افراد نفوذی حکومتی از جمله ترامپ نزدیک شود و اطلاعات سیاسی را به روسیه انتقال دهد. یکی از این دو آمریکایی، فردی به نام پائول اریکسون از حزب محافظه کاران سیاسی و دوست پسر بوتینا است. هنوز معلوم نیست این زن روسی چه زمانی از آمریکا دیپورت می‌شود اما مدافعانش خواستار بازگشت وی نزد خانه و خانواده‌اش هستند.

دولت روسیه نیز محکومیت وی را کاملا غیرعادلانه و مضحک قلمداد کرده و هرگونه فعالیت سیاسی او را کاملا رد کرده و او را طرفدار حکومت ترامپ برشمرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم