هشدار نامزد سوئدی عرب‌تبار انتخابات پارلمان اروپا درباره راستگرایان افراطی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

امانی لوبانی، کاندیدای سوئدی عرب‌تبار انتخابات پارلمان اروپا درباره به قدرت رسیدن احزاب راست‌گرای افراطی هشدار داد.

لوبانی که عضو هیات رئیسه حزب سوسیال دموکرات شهر مالمو و عضو شورای استانی اسکونا در جنوب سوئد است، در گفتگو با «العربیه.نت» گفت که نامزدی‌اش در راستای سیاست‌های این حزب برای حمایت از برابری، عدالت، دموکراسی، حق پناهندگی، حقوق کارگری و حفاظت محیط زیست است.

امانی لوبانی در یکی از اردوگاه‌های جنوب لبنان و در خانواده‎ای فلسطینی به دنیا آمد، در دهه هشتاد میلادی به همراه خانواده‌اش به سوئد مهاجرات کرد. او در آن زمان تنها هشت سال داشت و در سال‎‌های اخیر به چهره‌ای سرشناس در جامعه مهاجران در جنوب سوئد تبدیل شد، او اینک برای نمایندگی در پارلمان اتحادیه اروپا کاندیدا شده است.

لوبانی درباره اهمیت پارلمان اروپا برای سوئد گفت: «پارلمان اروپا بسیار مهم است، زیرا قوانینی که در این پارلمان تصویب و از سوی اتحادیه اروپا اجرا می‌شود بر قوانین کشورهای عضو اتحادیه اولویت دارد. ضروری است بدانیم که 60 درصد تصمیمات پارلمان سوئد تحت تاثیر تصمیمات اتحادیه اروپا است. در واقع سیاست‌های اتحادیه اروپا به شکل مستقیم روی کشورهای عضو تاثیر می‌گذارد.»

لوبانی در پاسخ به این سوال که این دوره از انتخابات پارلمان اروپا چه اهمیتی برای احزاب سوئدی دارد؟، گفت: «در حال حاضر اروپا با چالش‌های فرامرزی مواجه است؛ موضوعاتی مانند مهاجرت، تغییرات آب و هوایی، امنیت، تروریسم، تجارت و اقتصاد اما هیچ کشوری نمی‌تواند این مشکلات را به تنهایی حل کند، لذا بسیار مهم است که سوئد برای یافتن راه‌حلی برای این مشکلات، به طور فعال به همراه دیگر کشورها، مشارکت کند. چالش دیگر، قدرت گرفتن راست‌گرایان افراطی در بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه است. این جریانات با یکدیگر همکاری می‌کنند تا اصول همکاری و دموکراسی مبتنی بر حقوق بشر در اتحادیه اروپا را تغییر دهند. بر همین اساس احزاب پیش‌رو متوجه شدند که متوقف کردن روند راست‌گرایی افراطی احتمالا فزاینده، امری ضروری است.»

لوبانی همچنین توضیح داد که ارائه جایگزین برای جریان راست‌گرایی مهم‌ترین برنامه حزب متبوعش در این دوره است و افزود: «یکی از مهم‌ترین اولویت‌های ما ارائه جایگزینی پیش‌رو برای رویارویی با روند راست‌گرایی افراطی است؛ جایگزینی که از ارزش‌های دموکراتیک در سوئد و اروپا محافظت کند. پس از آن به دفاع از حقوق کارگران در سایه رشد اقتصادی مستمر و پای‌بندی بیشتر به توافقنامه‌های سندیکاها خواهیم پرداخت. ما همچنین سعی می‌کنیم سطح انتظارات در زمینه تغییرات آب و هوایی و حمایت از محیط زیست از طریق پای‌بندی به توافق پاریس را بالاتر ببریم. یکی از اهدافی که ما در دولت سوئد مد نظر داریم، کاهش آلودگی محیط زیست به مقدار 55 درصد تا سال 2030 است. ما نه تنها به شرکت‌ها برای ایفای نقش در کاهش آلودگی‌هایی که مسبب آن هستند، پاداش می‌دهیم بلکه از شرکت‌های بزرگ نیز خواهیم خواست تا به اندازه نقششان در ایجاد آلودگی‌ها هزینه‌هایی بپردازند.»

در زمانی که بیشتر اعضای اتحادیه اروپا و حتی گروه‌هایی در داخل سوئد با موضوع مهاجران به مخالفت پرداخته، سوئد از معدود کشورهای اروپایی بود که تعداد زیادی از پناهجویان را پذیرفت. کاندیدای حزب سوسیال دموکرات برای انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا درباره شیوه برخورد حزب متبوعش با فشارهای سیاسی که به دولت سوئد در این‌باره وارد می‌شود، گفت: «آنچه که برای ما اهمیت دارد، محافظت از حق پناهندگی به عنوان یک حق اولیه در حقوق بشر است و برای آن باید برای تقسیم مسئولیت‌ها بین همه اعضای اتحادیه اروپا تلاش کنیم و اگر این موضوع انجام شود، اتحادیه اروپا قادر خواهد بود تا به روند پذیرش پناهجویان ادامه دهد. پیش‌بینی می‌شود که تغییرات آب و هوایی موج‌های بزرگی از مهاجران را در آینده راهی اروپا کند و لذا ما به عنوان اتحادیه اروپا نیازمند سیاست‌های ثابت در قبال موضوع مهاجران هستیم.»

به گفته لوبانی شواهدی درباره قدرت گرفتن راست‌گرایان افراطی در اروپا در دست است. او در این زمینه توضیح داد: «در واقع شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد راست‌افراطی در اروپا در حال قدرت گرفتن در بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه است. بالطبع این موضوع منجر به تضعیف این نهاد و پراکندگی مواضع آن در سایه جریان‌هایی که در درون اتحادیه برای تضعیف آن می‌کوشند، خواهد شد. بر کسی پوشیده نیست که هدف جریان‌های راست‌گرای افراطی، ملی‌گرا و پوپولیست تضعیف اتحادیه اروپاست ولی در سوی دیگر جریاناتی وجود دارند که خواهان ادغام کشورهای عضو اتحادیه در یک اتحاد فدرال هستند. حزب سوسیال دموکرات سوئد سطح همکاری‌ها در میان کشورهای عضو در حال حاضر را مناسب می‌داند و از ادغام کامل حمایت نمی‌کند اما خواهان همکاری بیشتر در موضوعات فرامرزی است.»

امانی لوبانی «تمرکز بر روی تکنولوژی‌ها، پژوهش‌ها و فن‌آوری‌های نوین برای تقویت اقتصاد اروپا» از موضوعات مهمی دانست که حزب سوسیال دموکرات سوئد خواهان اجرایی شدن آنها در کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و توضیح داد: «خواهان تمرکز بر روی این امور با هدف ایجاد اقتصاد سبز در اتحادیه اروپا هستیم تا از منابع طبیعی و انسانی حمایت کند و راه‌ها و روش‌هایی برای استفاده مجدد از منابع را توسعه دهد. حزب پیشنهادهایی برای تحریم کشورهایی در اتحادیه اروپا دارد که علیرغم دریافت کمک‌های هنگفت اما به موضوعات دموکراتیک، احترام به حقوق اقلیت‌ها و زنان پای‌بند نیستند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید