خودکشی رهبر گروهی که عید پاک سریلانکا را خونین کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روان ویجیواردین معاون وزیر دفاع سریلانکا چهارشنبه 24 آوریل به خبرنگاران گفت رهبر گروه اسلامگرای تندروی محلی (گروه توحید ملی) که روز یکشنبه 21 آوریل، حملات انتحاری خونبار را اجرا کرد، در هتل «شانگریلا» واقع در کلمبو پایتخت سریلانکا خودکشی کرد.

او اما از جزئیات این خودکشی سخنی به میان نیاورد.

معاون وزیر دفاع سریلانکا ادامه داد مهاجمان انتحاری انفجارهای روز عید پاک 9 تن بودند که یکی از ان‌ها زن است.

او افزود که یکی از این مهاجمان، در بریتانیا و استرالیا درس خوانده است.

این در حالی است که بنا بر اعلام منابع پلیس، شمار کشته شدگان حملات انتحاری به 3 کلیسا و 4 هتل در سریلانکا، به 359 تن رسید.

شایان ذکر است که گروه داعش، مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت و اسامی هفت تن را که می‌گوید عوامل انتحاری حمله بودند را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، داعش اما پس از آن ویدیویی در ارگان خبری خود یعنی سایت اعمال منتشر کرد که هشت مهاجم انتحاری را نشان می‌دهد. هفت تن از این انتحاری‌ها صورت خود را پوشانده بودند و در حال اعلام بیعت با ابوبکر البغدادی رهبر گروه داعش بودند.

عکسی که خبرگزاری اعماق وابسته به داعش از عاملان حملات انتحاری سریلانکا منتشر کرد
عکسی که خبرگزاری اعماق وابسته به داعش از عاملان حملات انتحاری سریلانکا منتشر کرد

«گروه توحید ملی»

سه‌شنبه معاون وزیر دفاع سریلانکا در جلسه پارلمان گفته بود که دو گروه اسلامگرای سریلانکایی یعنی «گروه توحید ملی» و «جمعیت ملت ابراهیم» مسئول انفجارهای روز یکشنبه هستند.

«گروه توحید ملی» یک گروه سریلانکایی «تندرو» و نوپا است. به گفته آلان کینان از تحلیلگران سیاسی در سریلانکا که در انستیتوی بین‌المللی حل و فصل بحران‌ها فعالیت دارد، این گروه به تازگی تشکیل شده و اطلاعات درباره آن کم است.

کینان در مصاحبه با مجله تایمز گفت: «تا پیش از حملات روز یکشنبه، این گروه تنها یک نام مبهم بود که از زمان تحریب شماری از مجسمه‌های بودایی در دسامبر گذشته مطرح شد».

او این فرضیه را که این گروه، از «گروه توحدی سریلانکا» منشعب شده باشد را بعید نداسنت؛ گروهی که اندیشه‌ای تندرو و ستیزه‌جو علیه بودایی‌ها دارد.

از سویی روزنامه آمریکایی «دیلی نیوز» گزارش داده که شخصی به نام «عبدالرزاق» که سخنگوی «گروه توحید ملی»، راهبان بودایی را به شدت هدف حمله لفظی قرار داد که در نهایت، راهبان علیه او و 6 تن از گروهش شکایت کردند. این شکایت به دستگیری عبدالرزاق و این 6 تن انجامید که در نهایت پس از عذرخواهی، به قید کفالت آزاد شدند.

اعضای «گروه توحید ملی» سال 2016 نیز در شهرهای مالیجواتا و مارادانا علیه تغییر حد اقل سن ازدواج که 12 سال بود، دست به تظاهرات زدند.
گزارش‌هایی خبری هم منتشر شده که می‌گویید «گروه توحید ملی» نسخه‌ای از داعش است که از راه بروشورهای دعوت به خشونت، اجباری کردن حجاب و رفتار تندرو، در جامعه سریلانکا پدیدار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید