فرانسه: مصمم به ادامه اجرای توافق هسته‌ای با ایران هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه فرانسه سه‌شنبه 23 آوریل اعلام کرد که پاریس بر ادامه اجرای توافق هسته‌ای با ایران اصرار دارد.

خبرنگار العربیه به نقل از وزارت امور خارجه فرانسه گزارش داد که این وزارت‌خانه «به تلاش‌ها با شرکای اروپایی به منظور استفاده تهران از فواید لغو تحریم‌ها در نتیجه توافق هسته‌ای تا زمانی که به تعهدات خود برپایه توافق احترام بگذارد» ادامه خواهد داد.

ماه نوامبر 2018، آمریکا بسته دوم تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفت که شامل تحریم نفت هم می‌شود. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا ماه مه همان سال به صورت یک‌جانبه‌، خروج از توافق هسته‌ای منعقد شده در سال 2015 را اعلام کرد.

این توافق میان ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شده بود. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

اما ترامپ این توافق را «بدترین توافق» می‌داند. دولت کنونی آمریکا بر تهران به منظور محدود کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی‌اش و تغییر سیاست‌های منطقه‌ای فشار می‌آورد.

در کنار تحریم‌ها، آمریکا معافیت‌هایی شش ماهه به هشت کشور به منظور ادامه خرید نفت از ایران به مدت 6 ماه ارائه داد. این کشورها عبارتند از چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان.

اما دوشنبه 22 آوریل دولت آمریکا اعلام کرد که این معافیت‌ها را تمدید نخواهد کرد و به دنبال رساندن صادرات نفت ایران به صفر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید