ترامپ مصوبه کنگره برای توقف پشتیبانی آمریکا از ائتلاف در یمن را وتو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید چهارشنبه 17 آوریل اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، علیه مصوبه کنگره که در پی پایان دادن به پشتیبانی آمریکا از ائتلاف عربی برای حمایت از دولت قانونی یمن است، از حق وتو استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ترامپ درباره مصوبه کنگره گفت: «این مصوبه تلاشی غیر ضروری و خطرناک برای تضعیف قدرتی است که قانون اساسی به من داده است؛ مساله‌ای که جان آمریکایی‌ها و سربازان شجاع‌مان را در حال حاضر و آینده، در معرض خطر قرار می‌دهد».

ترامپ ادامه داد: «پشتیبانی آمریکا برای حمایت از امنیت بیش از 80 هزار شهروند آمریکایی ساکن برخی کشورهای ائتلاف، ضروری است؛ کشورهایی که در معرض حملات حوثی‌ها از یمن قرار داشتند».

رئیس‌جمهوری آمریکا تصمیم گرفت مصوبه کنگره را وتو کند زیرا به گفته او، ایالات متحده تنها حمایتی محدود از ائتلاف می‌کند که به تبادل گزارش‌های اطلاعاتی و پشتیبانی لجستیکی محدود می‌شود.

ترامپ در این زمینه گفت: «مصوبه کنگره، امنیت شهروندان آمریکایی که در کشورهای ائتلاف زندگی می‌کنند را در معرض خطر قرار می‌دهد. زیرا حملات حوثی‌‌ها این کشورها و در نتیجه زندگی آمریکایی‌ها را از راه موشک‌های بالستیک و پهپادها تهدید می‌کنند. این مساله ضرورت مقابله با ایران که باعث ایجاد دردسرهایی برای ایالات متحده از راه جنگی غیر هزینه‌بر برای تهران در یمن می‌شود را تشدید می‌کند».

کنگره آمریکا حدود دو هفته پیش، قطع‌نامه‌ای برای متوقف کردن پشتیبانی ایالات متحده از ائتلاف عربی تصویب کرده بود؛ مصوبه‌ای که وزارت دفاع آمریکا آن را تقویت کننده حوثی‌ها و ایارن و محدود کننده تلاش‌ها برای مبارزه با تروریسم توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید